Business lifestyleHandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingŚwiat

Zniszczony obraz Banksy’ego sprzedany za rekordowe 16 milionów funtów

Obraz Banksy’ego bije rekordy

Obraz Banksy’ego, który został zniszczony na poprzedniej aukcji, został sprzedany za rekordową kwotę 16 milionów funtów. “Miłość jest w koszu” była tym, co pozostało po zniszczeniu na żywo przez artystę jego dzieła “Dziewczyna z balonem”, które w 2018 roku zostało sprzedane za milion funtów.

W czwartek zniszczony obraz trafił pod młotek w Sotheby’s w Londynie, sprzedając się za 16 milionów funtów – znacznie powyżej ceny orientacyjnej 4-6 milionów funtów. Wliczając premię, kupujący zapłacił łącznie 18,5 miliona funtów. Sprzedaż, podczas której dziewięciu oferentów walczyło przez około 10 minut, pobiła poprzedni rekord w wysokości 16,8 mln funtów ustanowiony przez Banksy’ego w marcu. Po zamknięciu licytacji, licytator Oliver Barker żartował, że ulżyło mu, że dzieło sztuki „wciąż jest na miejscu”.

Przed otwarciem licytacji pan Barker powiedział, że obraz Banksy’ego stał się „nieoczekiwanym dziełem sztuki performance”, kiedy został zniszczony w tej samej sali aukcyjnej po sprzedaniu go „prywatnemu inwestorowi europejskiemu” trzy lata temu. Otwierając oferty na 2,5 mln funtów, jego cena osiągnęła 10 mln funtów w ciągu kilku minut, ponieważ złożono wiele ofert. Licytacja następnie stopniowo wzrosła do rekordowych 15 milionów funtów, gdy wyścig stopniowo zawężał się między mniejszą liczbą oferentów.

Przewodniczący Sotheby zajmujący się sztuką współczesną, Alex Branczik, powiedział, że wyczyn Banksy’ego „nie tak bardzo zniszczył dzieło sztuki przez rozdrabnianie go, ale zamiast tego stworzył nowe”.

Dzisiaj ten utwór jest uważany za spadkobiercę czczonej spuścizny sztuki antyestablishmentowej.

– dodał, nazywając go „ostatecznym dziełem Banksy’ego i prawdziwą ikoną najnowszej historii sztuki”.

 

 

Zniszczenie obrazu na aukcji

W 2018 roku, chwilę po tym, jak młotek zakończył licytację, rozległy się alarmy i obraz Banksy’ego spadł przez ukrytą niszczarkę wbudowaną w dno. Nienazwana Europejka, która kupiła dzieło, powiedziała:

Na początku byłam zszokowana, ale zdałam sobie sprawę, że skończę z własnym dziełem historii sztuki.

Były redaktor BBC ds. sztuki, Will Gompertz, napisał wówczas, że wierzy, że “Miłość jest w kosz”u będzie postrzegana jako „jedno z najważniejszych dzieł sztuki początku XXI wieku”.

To nie jest wspaniały obraz, który można porównać do późnego Rembrandta, czy rzeźba, która ma stanąć obok Dawida Michała Anioła, ale pod względem sztuki konceptualnej emanującej z dadaistycznej wrażliwości [Marcela] Duchampa jest wyjątkowa. To było genialne zarówno pod względem koncepcji, jak i wykonania.

– dodał.

Czym jest “Miłość w koszu”? Czy jest to obraz? A może teraz jest to dzieło sztuki konceptualnej? A może należy go zaklasyfikować jako rzeźbę? A może to śmieci? Kto decyduje? Kto wie? Duchamp powiedziałby, że decyzja należy do Ciebie.

– stwierdził.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close