Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeMarketingNaukaŚwiatTechnologieTransportTurystyka

Debiut Virgin Galactic w turystyce kosmicznej opóźniony

Virgin Galactic przekłada loty komercyjne

Akcje Virgin Galactic spadły w piątek o 20% po tym, jak firma zajmująca się turystyką kosmiczną poinformowała, że ​​odkłada swój pierwszy lot komercyjny. Lot został zaplanowany na trzeci kwartał 2022 r., ale zostanie opóźniony do czwartego, ponieważ firma prowadzi naprawy i modernizacje. Przekazano również, że firma nie przeprowadzi drugiego zaplanowanego lotu testowego w tym roku.

Virgin Galactic ściga się z Blue Origin Jeffa Bezosa i Space X Elona Muska, aby rozpocząć wysyłanie turystów w kosmos. W oświadczeniu firma poinformowała, że ​​planowany program modernizacji, mający na celu zwiększenie trwałości jej statków, rozpocznie się miesiąc później niż planowano. Plany zmieniły się po rutynowych testach, które ujawniły „możliwe zmniejszenie marginesów wytrzymałości niektórych materiałów” stosowanych w pojazdach VMS Eve i VSS Unity.

Virgin Galactic powiedziało, że wymaga to dalszej kontroli, ale jednocześnie bagatelizuje obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Chociaż te nowe dane z testów laboratoryjnych nie miały wpływu na pojazdy, nasze protokoły lotów testowych mają jasno określone marginesy wytrzymałości, a dalsza analiza oceni, czy wymagana jest jakakolwiek dodatkowa praca, aby utrzymać je na ustalonym poziomie lub powyżej.

– powiedział szef firmy Michael Kolglaz.

Virgin Galactic, założona przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, zapowiedziała, że ​​kolejny lot testowy – Unity 23 – odbędzie się latem przyszłego roku. Po tym rozpoczną się loty komercyjne.

Amerykański milioner Robert Durst skazany na dożywocie za morderstwo

Tymczasem konkurencja nie śpi

W zeszłym miesiącu amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (Federal Aviation Administration) zniosła zakaz lotów dla Virgin Galactic po tym, jak lot w lipcu odbiegał od wyznaczonej przestrzeni powietrznej podczas opadania. Regulator oskarżył firmę o niedostarczenie niezbędnych informacji o locie, w którym uczestniczył Richard Branson.

Tymczasem w środę hollywoodzki aktor William Shatner stał się najstarszą osobą, która poleciała w kosmos, gdy wystrzelił na pokładzie suborbitalnej kapsuły Blue Origin opracowanej przez miliardera założyciela Amazon, Jeffa Bezosa. Z kolei czterech astronautów amatorów wystartowało z Florydy podczas swojej prywatnej misji na jednym ze statków kosmicznych Dragon Space X we wrześniu.

Virgin Galactic musi się więc spieszyć, jeśli zamierza pokonać konkurencje w turystyce kosmicznej.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close