PaństwoPolitykaPolska

Stanisław Derehajło odwołany ze stanowiska wicemarszałka

Stanisław Derehajło odwołany ze stanowiska

Podlascy radni zdecydowali na nadzwyczajnej sesji o odwołaniu Stanisława Derehajły z funkcji wicemarszałka województwa podlaskiego. Sesję zwołano na wniosek ośmiu radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli zmiany w zarządzie województwa. To konsekwencja odejścia w sierpniu z rządowej koalicji Porozumienia, którego Stanisław Derehajło jest wiceprezesem.

Stanisław Derehajło został po wyborach samorządowych w 2018 r. rekomendowany do objęcia funkcji wicemarszałka przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości – Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Ze względu na działalność polityczną Stanisława Derehajły, stojącą w opozycji do priorytetów programowych, na które oddali głos wyborcy Zjednoczonej Prawicy, klub radnych wycofuje swoją rekomendację i wnosi o odwołanie go z funkcji wicemarszałka.

– uzasadniał wniosek marszałek Artur Kosicki.

Podczas tajnego głosowania za odwołaniem Stanisława Derehajły opowiedziało się 15 radnych, a 14 było przeciw, jeden głos oddano nieważny. Stanisław Derehajło podziękował radnym za to, że mógł przez trzy lata być wicemarszałkiem.

Było to dla mnie ciekawe doświadczenie zawodowe. Miałem wiele wyzwań, z którymi trzeba było się zmierzyć i kilka pomysłów, które udało się zrealizować. I one będą służyć dla naszego województwa.

– mówił po odwołaniu Stanisław Derehajło.

Kandydatem na nowego wicemarszałka był Sebastian Łukaszewicz z Solidarnej Polski, ale ostatecznie go nie wybrano. Za było 13 radnych, 16 opowiedziało się przeciw, jeden głos był nieważny. Stanisław Derehajło będzie pełnić funkcję wicemarszałka do czasu wyboru nowego. Nie będzie już natomiast nadzorować departamentów: Rolnictwa i Obszarów Rybackich, Rozwoju Obszarów Wiejskich, Dziedzictwa Narodowego i Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego oraz Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Te kompetencje przejął marszałek Artur Kosicki.

NIK skontrolowała TVP i czepia się “Zenka” oraz “Sylwestra Marzeń”

Samorządowiec, rolnik, nauczyciel, Janusz Alfa

Stanisław Derehajło to polski samorządowiec, nauczyciel i rolnik. W latach 1998–2017 był wójtem gminy Boćki, a od 2021 wiceprezes Porozumienia. W 2018 uzyskał mandat radnego sejmiku podlaskiego VI kadencji, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości (w ramach porozumienia wyborczego). Funkcję wicemarszałka województwa podlaskiego pełnił od 2018 roku. W 2009 otrzymał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Środowisku internetowemu Stanisław Derehajło znany jest przede wszystkim z memów, których jest bohaterem. Przedstawiany jest na nich jako “Janusz Alfa”, typowy ojciec lub biznesmen cwaniak. Chociaż Stanisław Derehajło nie raz udowodnił, że do życia podchodzi z dystansem i poczuciem humoru, to memy z jego udziałem zaczęły go już oburzać.

Oczywiście treść tych obrazków nijak ma się do mojej działalności, do wieloletniej pracy w samorządzie, w urzędzie i w rolnictwie. Jestem uczciwie pracującym człowiekiem i szczerze nie rozumiem tych odniesień.

– stwierdził Stanisław Dorehajło.

Źródło: Radio Białystok

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close