GospodarkaHandelŚwiat

Ikea ostrzega, że ​​niedobory zapasów utrzymają się do przyszłego roku

Ikea ma problemy z łańcuchem dostaw

Ikea, szwedzki gigant meblowy, mówi, że spodziewa się, że zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw będą trwać co najmniej przez kolejny rok. Jesper Brodin, dyrektor naczelny Ingka, która zarządza większością sklepów Ikei, powiedział, że Wielka Brytania i inne kraje cierpią z powodu „zatłoczenia portów i zakłóceń w łańcuchach dostaw”. Brodin powiedział, że chociaż nastąpiła pewna poprawa, w portach nadal występuje zatłoczenie, co doprowadziło do problemów z zaopatrzeniem.

Nie ma łatwego rozwiązania tego wszystkiego, nawet jeśli ludzie ciężko pracują nie tylko w Ikei, ale także na całym świecie. Jednocześnie z realistycznego punktu musimy żyć z zakłóceniami przez nadchodzący rok, ale jestem pewien, że sprawy będą stopniowo się poprawiać

– powiedział.

Zdarzają się sytuacje, w których musieliśmy płacić 10-krotność naszych normalnych stawek. To nie znaczy, że codziennie, ale to był wpływ.

– powiedział Andy Bond, dyrektor naczelny PepCo, do którego należy brytyjska sieć sklepów Poundland.

Bond powiedział, że detalista ma dobry poziom zapasów na Boże Narodzenie i nie spodziewa się wzrostu cen, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami wysyłki. Dodał jednak, że „kolejne 12 miesięcy pozostaje wyzwaniem”.

Mata rozpoczął współpracę z McDonald’s i wkurzył… PiS i Lewicę XD

Maersk też narzeka

W zeszłym miesiącu Ikea powiedziała, że ​​ma problemy z dostawą 10% swoich zapasów, czyli około 1000 linii produktów, w tym materacy, do swoich 22 sklepów w Wielkiej Brytanii i Irlandii w związku z ciągłym niedoborem kierowców ciężarówek. Tymczasem na początku tego tygodnia okazało się, że kluczowy brytyjski port handlowy Felixstowe cierpi z powodu zatorów kontenerów ze względu na pracowity okres świąteczny i brak kierowców ciężarówek do ich przeładunku. Ikea została zmuszona do zakupu dodatkowych kontenerów transportowych i statków czarterowych, aby zaradzić niedoborom produktów.

Wysłaliśmy również towary pociągiem z Chin do Europy i zainwestowaliśmy w tymczasowe magazyny pośrednie w Chinach, Wietnamie, Indiach, Indonezji i Tajlandii, aby wesprzeć produkcję.

– powiedziała rzeczniczka Ikei w zeszłym miesiącu.

W środę gigant żeglugowy Maersk powiedział, że przekierowuje niektóre ze swoich największych statków z dala od portu Felixstowe, z powodu zatoru kontenerów. Lars Mikael Jensen, szef globalnej sieci oceanicznej w Maersk, powiedział w programie BBC Radio 5 Live’s Drive, że niektóre z największych 20 000 statków kontenerowych czekały poza Felixstowe, największym portem kontenerowym w Wielkiej Brytanii, od czterech do siedmiu dni.

Podjęliśmy te środki, ponieważ widzieliśmy, że ze względu na duże statki istnieje limit liczby miejsc, które mogą zacumować w Felixstowe, a ponieważ jest wolniejszy, obsługa każdego statku zajęła więcej czasu. Zamiast tracić czas na czekanie, przeszliśmy do następnego przystanku i ustaliliśmy, że pudła są przekazywane z tego portu, zamiast czekać tydzień, a następnie je rozładowywać.

– powiedział.

Ikea ujawniła, że ​​w ciągu roku do 31 sierpnia sprzedaż wzrosła o 6,3% do 37,4 mld euro. Brodin powiedział, że kiedy pandemia Covid wybuchła w zeszłym roku, grupa była zmuszona przyspieszyć plan inwestycji w strategię mającą na celu zaspokojenie potrzeb klientów i zmierzenie się z „nową konkurencją”, w szczególności przyspieszenie działalności online. Powiedział, że to, co firma zaplanowała jako dwuletnią transformację, zostało wdrożone w dwa miesiące.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close