GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrzemysłŚwiatZdrowie i medycyna

Gospodarka Chin spowalnia przez przerwy w dostawie prądu i COVID

Gospodarka Chin spowalnia

Oficjalne dane pokazały w poniedziałek, że gospodarka Chin rosła wolniej niż oczekiwano w trzecim kwartale. Chiny zmagają się z przerwami w dostawach prądu, wąskim gardłem w dostawach, epidemią Covid i obawami o krajowy sektor nieruchomości. Chociaż prezes chińskiego banku centralnego powiedział, że kraj “ma się dobrze”, niezależni ekonomiści przewidują, że rosnąca liczba przeciwności sugeruje “głębsze spowolnienie”, które w przyszłym roku spowoduje najsłabszy wzrost w kraju od ponad dekady.

Jak podał w poniedziałek krajowy urząd statystyczny, produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 4,9% w kwartale lipiec-wrzesień w porównaniu do poprzedniego roku, zwalniając z 7,9% w okresie kwiecień-czerwiec i w porównaniu do oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 5,2%. Wynik był najsłabszy od trzeciego kwartału ubiegłego roku, kiedy PKB wzrósł o 4,9% i oznaczał dalsze spowolnienie z rekordowego wzrostu o 18,3% w pierwszym kwartale.

Jednak, co bardziej niepokojące dla zarządzających gospodarką w Pekinie, w ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł zaledwie 0,2% w okresie lipiec-wrzesień z 1,2% w drugim kwartale. Jest to najsłabszy wynik od czasu opublikowania danych kwartalnych w 2010 roku.

Nowe inwestycje budowlane we wrześniu spadły o 13,54% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest trzecim miesiącem dwucyfrowych spadków, według wyliczeń Reutersa. Wraz z obawami, że deweloper China Evergrande Group może oficjalnie nie wywiązać się ze swoich zagranicznych długów w tym tygodniu, zwiększy to obawy, że sektor nieruchomości, który stanowi do 25% PKB, może pociągnąć za sobą całą gospodarkę w zapaść.

Hiszpański premier Pedro Sánchez obiecuje zakazać prostytucji

Rynek nieruchomości na skraju upadku?

Akcje w całej Azji zostały sprzedane w następstwie tych wiadomości, przy czym najbardziej ucierpiał Hongkong, który stracił 0,53% na Hang Seng. Cena ropy naftowej wzrosła o ponad 1$ do 85,89$. Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista ds. Chin w Capital Economics, powiedział, że miara “proxy aktywności” jego firmy doradczej wskazuje obecnie na “ostre skurczenie się” PKB.

Chociaż niektóre z ostatnich słabości w usługach są obecnie odwracane, przemysł i budownictwo wydają się być na krawędzi głębszego spowolnienia. Na razie cios związany z pogłębiającym się spowolnieniem na rynku nieruchomości jest łagodzony przez bardzo silny eksport. Jednak w nadchodzącym roku popyt zagraniczny prawdopodobnie spadnie, ponieważ po pandemii normalizują się wzorce konsumpcji na świecie, a zaległości w zamówieniach są stopniowo usuwane. Podsumowując, oczekujemy, że w przyszłym roku nasz prognostyk aktywności w Chinach wzrośnie zaledwie o 3%, co będzie najwolniejszym tempem od czasu globalnego kryzysu finansowego.

– stwierdził.

Gospodarka Chin to druga co do wielkości gospodarka świata. Wykonała imponujące odbicie od pandemii, ale ożywienie traci na sile. Problemy, takie jak słabnąca aktywność fabryk, przerwy w dostawie prądu w kluczowym, północnym centrum przemysłowym kraju oraz spowalniający sektor nieruchomości, przyczyniły się do spekulacji, że decydenci mogą ogłosić więcej środków stymulacyjnych w nadchodzących miesiącach.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close