Kultura i sztuka

Słynna hiszpańska autorka bestsellerów okazała się trzema mężczyznami

Pisarka Carmen Mola, która według pogłosek miała być 40-letnią wykładowczynią i matką trójki dzieci, okazała się kimś zupełnie innym. Krytycy twierdzili, że za dnia uczy algebry, a wieczorami pisze swoje słynne dreszczowce. Na stronie “autorki” widniało nawet zdjęcie pewnej kobiety, która miała pochodzić z “Madrytu”. Okazało się jednak, że za postacią stoi trzech mężczyzn, którzy na co dzień pracują jako scenarzyści.

Hiszpańska autorka powieści Carmen Mola okazała się trójką mężczyzn

Carmen Mola przez lata była enigmatyczną autorką thrillerów, które zyskały miano kultowych i uzyskały komercyjny sukces. Sama “chroniła swoją anonimowość, która nie ma nic wspólnego z literaturą”. Jej ostatnia powieść stała się tak dużym bestsellerem, że wygrała nagrodę Premio Planeta, w której do zdobycia było milion euro.

Zobacz również: Hiszpania: liczba urodzeń najmniejsza w historii pomiarów

Wówczas na scenę wyszło trójka popularnych scenarzystów telewizyjnych: Agustín Martínez, Jorge Díaz i Antonio Mercero. Mężczyźni przyznali, że to oni stoją za postacią Carmen Moli.

Jak się okazało, autorzy posługiwali się jednym pseudonimem od 2018, kiedy to pojawiła się powieść La Novia Gitana. Thriller opowiada o kobiecej detektyw Elenie Blanco. Nagroda została przyznana jednak za książkę “La Bestia”, która rozgrywa się w czasie epidemii cholery w 1834 roku. Powieść opowiada o seryjnym mordercy

Tymczasem ujawnienie prawdziwych personaliów “autorki” wywołało szok w literackim świecie. Wszystko dlatego, że Carmen Mola miała stać się ikoną feminizmu, która pozwala “zrozumieć kobiecą perspektywę”. Słowa te przytaczał nawet Hiszpański Instytut Kobiet, który dodał jedną z książek Moli do swojego kanonu. Była prezes tego instytutu napisała nawet, że:

Poza używaniem kobiecego pseudonimu ci faceci od lat udzielali wywiadów. To nie tylko imię, używali fałszywego profilu, żeby podejść czytelników i dziennikarzy. Oszuści.

Cała trójka autorów jest od lat znana w hiszpańskim świecie literatury. Sam Antonio Santos Mercero ma wiele książek na koncie, a jednocześnie jest synem Antonio Mercero. Ten z kolei jest reżyserem “Verano azul“, który w Polsce zyskał sławę pod nazwą “Niebieskie Lato”.
Źródło: RP.pl
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close