GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Brytyjskie firmy będą musiały ujawnić swój wpływ na klimat

Brytyjskie firmy muszą ujawnić wpływ na klimat

Niektóre duże brytyjskie firmy będą musiały zacząć ujawniać swój wpływ na środowisko, zgodnie z nowymi przepisami, które zostaną wprowadzone przez Skarb Państwa. Wymogi będą również dotyczyć produktów inwestycyjnych i programów emerytalnych. Wszystko to dzieje się przed listopadowym spotkaniem COP26 w Glasgow, na którym światowi przywódcy omówią swoje zobowiązania klimatyczne. Eksperci twierdzą, że Wielka Brytania, która jest gospodarzem tego wydarzenia, nie jest obecnie na dobrej drodze do osiągnięcia własnych celów w zakresie emisji. Boris Johnson zobowiązał się do zmniejszenia emisji o 78% do 2035 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że nowe wymogi dotyczące ujawniania informacji o zrównoważonym rozwoju (SDR) oznaczają, że produkt inwestycyjny będzie musiał teraz określać wpływ działalności, którą finansuje, na środowisko. Ponadto twierdzenia firmy dotyczące zrównoważonego rozwoju będą musiały być „jasno” uzasadnione, a ich plany przejścia na zero emisyjność należy odpowiednio określić. Celem jest walka z „greenwashingiem”, w ramach którego brytyjskie firmy formułują mylące twierdzenia dotyczące swoich zobowiązań środowiskowych. Jednak rząd powiedział, że informacje “będą miały wpływ” tylko wtedy, gdy klienci i inwestorzy rzeczywiście je wykorzystają.

Chcemy, aby zrównoważony rozwój był kluczowym elementem decyzji inwestycyjnych, a nasze plany zapewnią inwestorom odpowiednie informacje, aby mogli podejmować bardziej ekologiczne decyzje.

– powiedział Kanclerz Rishi Sunak.

Dodał też, że przepisy „ustanowią nowe globalne standardy zrównoważonego rozwoju, które pobudzą gospodarkę, ochronią planetę i wesprą cele zerowej emisji”.

Morawiecki oskarżył UE o szantaż i pokłócił się Ursulą von der Leyen

W sumie to na razie nic nie wiadomo

Nie jest jasne, kiedy wejdą przepisy ani też, czy brytyjskie firmy poniosą jakieś konsekwencje, jeśli się do nich nie zastosują. Szczegóły wymogów sprawozdawczych zostaną opracowane dopiero po konsultacjach publicznych.

Sunak po raz pierwszy wspomniał o SDR w lipcu i ogłosił kolejne etapy wymogów w raporcie: „Ekologiczne finanse: mapa drogowa do zrównoważonych inwestycji”. Sam Alvis z think tanku Green Alliance powiedział, że był to „pozytywny krok w kierunku ekologizacji sektora prywatnego”.

Podczas gdy nowe zielone finansowanie jest niezbędne, kluczowe jest zatrzymanie pieniędzy na inwestycje niszczące środowisko. Zbliżający się przegląd wydatków jest okazją dla kanclerza do zastosowania tych samych zasad dotyczących wydatków publicznych.

– dodał.

Rain Newton-Smith, główny ekonomista Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego, powiedział, że większa jasność co do wpływu na środowisko „pomoże inwestorom skierować finansowanie na projekty, które są zgodne z celami i zmniejszą emisje dwutlenku węgla w całej gospodarce”. Jednak Heather McKay z E3G, niezależnego think tanku zajmującego się zmianami klimatycznymi, powiedziała, że rząd będzie musiał wysłać jasne sygnały o tym, „co jest zielone, a co nie”, aby zapewnić, że firmy naprawdę zmienią swój sposób działania.

Według grupy ekspertów, która doradza rządowi, rząd Borisa Johnsona jest obecnie na dobrej drodze, aby do 2035 r. zmniejszyć tylko około jednej piątej emisji w Wielkiej Brytanii w porównaniu z poziomami z lat 90.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close