PrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Qantas oskarżone o narażanie sprzątaczy samolotów

Qantas narażały sprzątaczy?

Australijskie linie lotnicze Qantas są ścigane w związku z awanturą o obowiązki osób sprzątających samoloty na początku 2020 roku. Jeden ze sprzątaczy otrzymał nakaz zaprzestania pracy po tym, jak sprzeciwił się praktykom czyszczenia samolotów przylatujących z Chin.

Watchdog SafeWork NSW oskarżył firmę o dyskryminacyjne zachowanie za zatrzymanie wynagrodzenia pracownika, który zgłosił obawy dotyczące narażenia pracowników na działanie Covid. Jednak Qantas powiedział, że przeciwko sprzątaczowi prowadzone jest dochodzenie za “próbę podżegania do niechronionej akcji protestacyjnej”. Związek zawodowy nazwał oskarżenie “kamieniem milowym dla zdrowia i bezpieczeństwa w pracy”.

Sprzątacz Theo Seremetidis był wybranym przedstawicielem ds. zdrowia i bezpieczeństwa w Qantas, kiedy wybuchła pandemia Covid. W zeszłym tygodniu powiedział australijskiemu senatowi, że środki ostrożności firmy były nieodpowiednie:

Zostaliśmy pokierowani, aby czyścić samoloty samą wodą. Nie było środka odkażającego do tacek, nie było środka odkażającego do niczego. PPE nie było wymagane, mimo że menedżerowie nosili kombinezony HAZMAT. Nie zapewniono nam nawet masek ani środków dezynfekujących. Te kwestie bezpieczeństwa narażały pracowników w Australii i szerzej, na poważne ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się Covid.

– powiedział.

Seremetidis twierdzi, że obawy zgłaszane kierownictwu pozostały nieuwzględnione i w końcu nakazał grupie pracowników przerwanie pracy.

W dniu, w którym to się stało, zostałem natychmiast odsunięty od pracy. Dzień, w którym zostałem odsunięty był moim ostatnim dniem w Qantas.

– dodał.

Brytyjskie firmy będą musiały ujawnić swój wpływ na klimat

Qantas mętnie się broni

Regulator bezpieczeństwa pracowników SafeWork NSW wnosi oskarżenie przeciwko linii lotniczej, zarzucając, że firma Qantas zaangażowała się w dyskryminacyjne zachowanie.

Ponieważ sprawa jest przed sądem, w tej chwili nie można udzielić żadnych dalszych informacji.

– powiedział rzecznik SafeWork.

Richard Olsen z Transport Workers Union, który złożył skargę, powiedział, że oskarżenie jest pierwszym tego rodzaju w Australii.

Qantas powstrzymał Theo po prostu za to, że próbował chronić siebie i swoich kolegów przed Covid, a teraz firma słusznie stoi w obliczu zarzutów karnych za to.

– dodał

Linie lotnicze Qantas stwierdziły, że Seremetidis nie postępował zgodnie z prawidłowym protokołem dla akcji przemysłowej, którą podjął:

Istnieją ustalone, prawne mechanizmy dla przedstawicieli zdrowia i bezpieczeństwa, do których mogą się stosować, jeśli mają zastrzeżenia. Qantas wspiera i zachęca naszych pracowników do korzystania z tych mechanizmów, jeśli mają obawy dotyczące bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że nie było ani jednego pozytywnego przypadku Covid przewożonego na naszych lotach powrotnych z Chin.

– stwierdziła firma.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close