EnergetykaInwestycjeNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Produkcja paliw kopalnych wzrośnie w ciągu następnej dekady

Produkcja paliw kopalnych wzrośnie

Według ONZ plany rządów dotyczące wydobycia paliw kopalnych do 2030 r. są niezgodne z utrzymywaniem globalnych temperatur na bezpiecznym poziomie. Raport UNEP na temat luki produkcyjnej mówi, że produkcja paliw kopalnych wzrośnie, a kraje będą wiercić lub wydobywać ponad dwukrotnie poziomy potrzebne do utrzymania progu 1,5 °C. Odzysk ropy i gazu ma gwałtownie wzrosnąć, przy niewielkim tylko spadku węgla. Od czasu opublikowania pierwszego raportu w 2019 r. niewiele się zmieniło.

Konferencja klimatyczna COP26 trwająca nieco ponad tydzień już teraz kładzie duży nacisk na ambicje największych emitentów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Jednak pomimo gorączki celów zerowej emisji netto i zwiększonych zobowiązań wielu krajów, niektórzy z największych producentów ropy naftowej, gazu i węgla nie określili planów szybkiego ograniczenia paliw kopalnych, które zdaniem naukowców są niezbędne do ograniczenia temperatur w nadchodzących latach.

Na początku tego roku naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzegali przed niebezpieczeństwem dla ludzkości, jakim jest umożliwienie wzrostu temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza w tym stuleciu. Utrzymanie się poniżej tego progu będzie wymagało cięć emisji dwutlenku węgla o około 45% do 2030 r. w oparciu o poziomy z 2010 r.

Brytyjskie firmy będą musiały ujawnić swój wpływ na klimat

Trzeba zacząć działać

Jednak według ONZ, zamiast ograniczać emisję dwutlenku węgla, w przypadku wielu z największych krajów, produkcja paliw kopalnych znacznie wzrośnie. Raport o lukce produkcyjnej wskazuje, że kraje planują wyprodukować około 110% więcej paliw kopalnych, niż byłoby to zgodne ze wzrostem temperatury o 1,5°C do końca tego stulecia. Plany są o około 45% wyższe niż potrzebne do utrzymania wzrostu temperatury do 2C.

Według badania, produkcja węgla spadnie, ale gazu wzrośnie najbardziej w ciągu najbliższych 20 lat, do poziomów po prostu niezgodnych z porozumieniem paryskim. Raport obejmuje 15 głównych krajów produkcyjnych, w tym Australię, Rosję, Arabię ​​Saudyjską, USA i Wielką Brytanię. Jak twierdzą autorzy, większość rządów nadal zapewnia znaczące wsparcie polityczne dla produkcji paliw kopalnych.

Badania są jasne: globalna produkcja węgla, ropy i gazu musi zacząć spadać natychmiast i gwałtownie, aby utrzymać się w zgodzie z ograniczeniem długoterminowego ocieplenia do 1,5°C. Jednak rządy nadal planują i wspierają poziomy produkcji paliw kopalnych, które znacznie przekraczają to, co możemy bezpiecznie spalić.

– mówi Ploy Achakulwisut, główny autor raportu ze Sztokholmskiego Instytutu Środowiska.

Ten raport po raz kolejny pokazuje prostą, ale mocną prawdę: musimy przestać pompować ropę i gaz z ziemi, jeśli mamy osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Musimy ciąć obiema rękami nożyczek, jednocześnie zajmując się popytem i podażą paliw kopalnych. Dlatego wraz z Danią przewodzimy tworzeniu Beyond Oil and Gas Alliance, aby położyć kres ekspansji wydobycia paliw kopalnych i zaplanowaniu sprawiedliwego przejścia dla pracowników i rozpoczęcia likwidację istniejącej produkcji.

– powiedziała Andrea Meza, kostarykański minister środowiska i energii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close