HandelNaukaPaństwoPolitykaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

WHO: Pandemia się przeciągnie, bo bogate kraje zabrały szczepionki Afryce

WHO ostrzega, że to nie koniec pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że pandemia COVID „będzie trwać przez rok dłużej, niż jest to konieczne”, ponieważ biedniejsze kraje nie otrzymają potrzebnych szczepionek. Dr Bruce Aylward, starszy przywódca WHO, powiedział, że oznacza to, że kryzys Covid może „z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022”. Mniej niż 5% populacji Afryki zostało zaszczepionych, w porównaniu do 40% na większości innych kontynentów.

Grupa organizacji charytatywnych, do której należą Oxfam i UNAids, skrytykowała Kanadę i Wielką Brytanię za dostarczanie szczepionek dla własnych populacji za pośrednictwem Covax, globalnego programu sprawiedliwej dystrybucji szczepionek wspieranego przez ONZ. Pierwotną ideą stojącą za Covax było to, że wszystkie kraje będą w stanie pozyskiwać szczepionki z jego puli, w tym te zamożne. Jednak większość krajów G7 postanowiła się powstrzymać, gdy zaczęły zawierać własne indywidualne umowy z firmami farmaceutycznymi. Oficjalne dane pokazują, że na początku tego roku Wielka Brytania otrzymała 539 370 dawek Pfizera, podczas gdy Kanada przyjęła prawie milion dawek AstraZeneca.

Zdecydowana większość szczepionek przeciw Covid była stosowana w krajach o wysokim lub średnio-wysokim dochodzie. Afryka odpowiada za zaledwie 2,6% dawek podawanych na całym świecie. Dr Aylward zaapelował do bogatych krajów o zrezygnowanie z miejsc w kolejce po szczepionki, aby firmy farmaceutyczne mogły zamiast tego traktować priorytetowo kraje o najniższych dochodach. Dodała, że bogate kraje muszą „zrobić bilans” swoich zobowiązań w zakresie darowizn podjętych na szczytach, takich jak spotkanie G7 w St Ives tego lata.

Mogę powiedzieć, że nie jesteśmy na dobrej drodze. Naprawdę musimy to przyspieszyć. Ta pandemia potrwa rok dłużej, niż jest to konieczne.

– powiedział członek WHO.

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO! Uratuje miliony dzieci!

Bogate kraje zabrały szczepionki biednym?

Organizacja The People’s Vaccine – sojusz organizacji charytatywnych – opublikowała nowe dane sugerujące, że tylko jedna na siedem dawek obiecanych przez firmy farmaceutyczne i kraje zamożne faktycznie dociera do miejsc docelowych w biedniejszych krajach. Globalny doradca ds. zdrowia w Oxfam, Rohit Malpani, przyznał, że Kanada i Wielka Brytania były technicznie uprawnione do otrzymywania szczepionek tą drogą, płacąc za mechanizm Covax, ale powiedział, że nadal jest to „moralnie nie do obrony”, biorąc pod uwagę, że obaj otrzymali miliony dawek dzięki własnym umowom dwustronnym.

Nie powinni byli nabywać tych dawek od Covax. To nic lepszego niż dwukrotne zanurzenie i oznacza, że ​​biedniejsze kraje, które są już z tyłu kolejki, będą czekać jeszcze dłużej.

– powiedział.

Rząd Wielkiej Brytanii wskazał, że był jednym z krajów, które „rozpoczęły” Covax w zeszłym roku darowizną w wysokości 548 milionów funtów. Rząd kanadyjski chciał podkreślić, że zaprzestał stosowania szczepionek od Covax. Minister rozwoju międzynarodowego tego kraju, Karina Gould, powiedziała:

Gdy tylko stało się jasne, że dostawy, które zapewniliśmy dzięki naszym dwustronnym porozumieniom, będą wystarczające dla populacji kanadyjskiej, przestawiliśmy dawki, które nabyliśmy z Covax z powrotem na Covax, by mogły być dystrybuowane do krajów rozwijających się.

Covax pierwotnie zamierzał dostarczyć dwa miliardy dawek szczepionek do końca tego roku, ale jak dotąd wysłał tylko 371 milionów dawek.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close