Biznesowi celebryciEnergetykaGospodarkaHandelInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Arabia Saudyjska zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2060

Arabia Saudyjska z ważną deklaracją

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy, zobowiązał się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do zera do 2060 roku. Książę koronny Mohammed bin Salman powiedział, że państwo Zatoki Perskiej zainwestuje ponad 180 miliardów dolarów, aby osiągnąć cel, ale dodał, że królestwo będzie nadal produkować ropę przez dziesięciolecia.

Ogłoszenie pojawia się na kilka dni przed szczytem klimatycznym COP26, na którym światowi przywódcy będą naciskać na swoje plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym zmniejszenia globalnego ocieplenia. Arabia Saudyjska dołącza teraz do ponad 100 krajów, które zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto. Zero netto oznacza nie dodawanie do ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Osiąga się to poprzez połączenie jak największej redukcji emisji – głównie poprzez redukcję gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2), które są uwalniane podczas korzystania z paliw kopalnych – oraz tak zwanych środków kompensujących, takich jak sadzenie drzew i wychwytywanie dwutlenku węgla.

Podczas gdy Chiny i Rosja planują osiągnąć zero netto do 2060 r., inne kraje – w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i sąsiadujące z Arabią Saudyjską Zjednoczone Emiraty Arabskie – kolejny duży producent ropy – dążą do osiągnięcia tego celu 10 lat wcześniej. Posunięcie Arabii Saudyjskiej oznacza zmianę dziesiątego co do wielkości emitenta dwutlenku węgla na świecie. Od dawna opiera się wezwaniom do ograniczenia inwestycji w paliwa kopalne.

WHO: Pandemia się przeciągnie, bo bogate kraje zabrały szczepionki Afryce

Na razie tylko zapowiedzi

W tym tygodniu dokumenty, które wyciekły do ​​BBC, ujawniły, że saudyjscy urzędnicy poprosili ONZ o zbagatelizowanie potrzeby szybkiego odejścia od paliw kopalnych przed spotkaniem COP26, które rozpocznie się w Glasgow 31 października. Podczas inauguracji konferencji klimatycznej w Rijadzie książę Mohammed – de facto władca Arabii Saudyjskiej – powiedział, że osiągnie cel bez wpływu na „stabilność światowych rynków energii”.

Powiedział, że Arabia Saudyjska zmniejszy również emisje metanu o 30% do 2030 roku. Plany będą polegać na „dostępności wymaganych technologii do zarządzania i redukcji emisji”. Minister energetyki Abdulaziz bin Salman powiedział, że kraj użyje wychwytywania dwutlenku węgla – technologii, która wydobywa CO2 z powietrza – aby pomóc w osiągnięciu celu.

Na początku tego roku Arabia Saudyjska powiedziała, że ​​zmniejszy emisje dwutlenku węgla poprzez przejście na energię odnawialną i sadzenie miliardów drzew. Richard Black, dyrektor Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU), brytyjskiego think tanku, określił cel zerowy netto Arabii Saudyjskiej jako „bardzo mile widziany”, ale powiedział, że królestwo musi opublikować plan jego osiągnięcia. Ponieważ cel zerowy netto dotyczy tylko emisji krajowych, może to oznaczać, że Arabia Saudyjska nie będzie musiała ograniczać produkcji ropy i gazu. Emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych spalanych przez inne narody, gdy królestwo wysyła je za granicę, nie będą liczone.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close