PaństwoPolitykaPolskaŚwiatTechnologie

Badania wykazały, że algorytm Twittera faworyzuje… prawicową politykę

Algorytm Twitter faworyzuje prawicę

Jak wynika z własnych badań, algorytm Twittera wzmacnia tweety z prawicowych partii politycznych i serwisów informacyjnych bardziej niż z lewicy. Gigant mediów społecznościowych powiedział, że dokonał odkrycia, badając, w jaki sposób jego algorytm rekomenduje użytkownikom treści polityczne. Przyznał jednak, że nie wie, dlaczego tak się dzieje, mówiąc, że było to „trudniejsze pytanie”.

W badaniu Twittera zbadano tweety z partii politycznych i użytkowników udostępniających treści z serwisów informacyjnych w siedmiu krajach na całym świecie: Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przeanalizował miliony tweetów wysłanych między 1 kwietnia a 15 sierpnia 2020 r.

Następnie badacze wykorzystali dane, aby zobaczyć, które tweety były wzmacniane bardziej w kanale uporządkowanym algorytmicznie w porównaniu z kanałem z odwróconą chronologią, z których użytkownicy mają możliwość skorzystania. Odkryli, że główne partie i ugrupowania prawicowe cieszyły się wyższym poziomem „wzmocnienia algorytmów” w porównaniu z ich odpowiednikami z lewicy.

Trump uruchomi własną platformę społecznościową TRUTH Social

Twitter pod politycznym ostrzałem

Rumman Chowdhury, dyrektorka zespołu Meta na Twitterze (uczenie maszynowe, etyka, przejrzystość i odpowiedzialność), powiedziała, że następnym krokiem firmy jest znalezienie przyczyny tego zjawiska.

W sześciu na siedem krajów tweety publikowane przez wybranych przez prawicowych urzędników są algorytmicznie wzmacniane bardziej niż lewica. Prawicowe serwisy informacyjne… widzą większe wzmocnienie w porównaniu z lewicowymi. Ustalenie, dlaczego pojawiają się te zaobserwowane wzorce, jest znacznie trudniejszym pytaniem i czymś, co Meta zbada.

– powiedziała.

Badacze zauważyli, że różnica we wzmocnieniu może wynikać z „odmiennych strategii” stosowanych przez partie polityczne w celu dotarcia do odbiorców na platformie. Powiedzieli również, że odkrycia nie sugerują, że algorytm Twittera pchał „skrajne ideologie bardziej niż głosy polityczne głównego nurtu” – kolejna powszechna obawa wyrażana przez krytyków Twittera.

To nie pierwszy raz, kiedy Twitter zwrócił uwagę na widoczną stronniczość swojego algorytmu. W kwietniu platforma ujawniła, że ​​prowadzi badanie, aby ustalić, czy jej algorytmy przyczyniły się do „nieumyślnych szkód”. W maju firma ujawniła, że ​​jej automatyczne przycinanie zdjęć wiązało się z problemami, które faworyzowały białe osoby nad czarnymi, a kobiety nad mężczyznami. Twitter wcześniej miał też do czynienia z roszczeniami o antykonserwatywne uprzedzenia na swojej platformie.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close