PaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Czy Apple będzie ostatnim amerykańskim gigantem w Chinach?

Apple też zniknie z Chin?

Był czas, kiedy amerykańscy giganci technologiczni byli w Chinach – nawet Facebook. Dziś coraz bardziej rzuca się w oczy ogromna obecność Apple w tym kraju. W zeszłym tygodniu Microsoft, który nadal działa w Chinach, ogłosił, że zamknie tam swoją sieć społecznościową LinkedIn. Firma stwierdziła, że ​​konieczność dostosowania się do chińskiego państwa stawała się coraz większym wyzwaniem – więc wyciągnęła wtyczkę.

Apple ma w kraju własne problemy z cenzurą. BBC poinformowało w zeszłym tygodniu, że dwie popularne aplikacje religijne zostały usunięte ze sklepu Apple App Store. Później okazało się, że Audible należące do Amazona i aplikacja Yahoo Finance również zostały usunięte. Apple Censorship, grupa monitorująca App Store, twierdzi, że odnotowała wzrost liczby aplikacji, które zostały usunięte w tym miesiącu.

Bardzo trudno jest ocenić, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w Pekinie. Jednak coraz wyraźniej widać, że Apple i Microsoft są uwikłane w wewnętrzną bitwę między władzami a chińskim przemysłem technologicznym. Chiny mają swoich tytanów wielkich technologii – Tencent, Alibaba i Huawei – które są ogromnymi globalnymi firmami. Ale chiński rząd zaczął się martwić o władzę, którą dzierżą. Amerykańskie firmy nie zostały oszczędzone przed „wielkim stłumieniem technologii”.

Zarówno Apple, jak i Microsoft zdają sobie sprawę, że ich pozycja jest słabsza niż w ostatnich latach. Wiedzą, że muszą postępować ostrożnie.

– mówi James Griffiths, autor The Great Firewall of China.

Kroplą, która przelała czarę goryczy dla Microsoftu, wydaje się być prawo, które ma wejść w życie 1 listopada – ustawa o ochronie danych osobowych (PIPL) – które wymagałoby od firmy przestrzegania większej liczby przepisów. Microsoft nawiązuje do tego w oświadczeniu wyjaśniającym swoją decyzję o wycofaniu LinkedIn:

Mamy do czynienia ze znacznie trudniejszym środowiskiem operacyjnym i większymi wymaganiami dotyczącymi zgodności w Chinach.

W Pandora Papers pojawia się Król Paczkomatów Rafał Brzoska

Diabelska umowa z komunistami

Apple ma jednak inny zestaw priorytetów w Chinach niż Microsoft. Jest głęboko uwikłany w tym kraju, o wiele bardziej niż jakakolwiek inna amerykańska firma technologiczna. W ostatnim kwartale Apple zarobił prawie 15 miliardów dolarów w Chinach i na Tajwanie. Jej globalny łańcuch dostaw zależy również od chińskiej produkcji.

Aby być w Chinach, Apple wie, że musi postępować zgodnie z krajowymi zasadami – nawet jeśli oznacza to cenzurę. Problem polega na tym, że Apple wierzy, że App Store i iPhone są nierozłączne. Nie chce ustanawiać precedensu dla aplikacji ładowanych z boku, w których ludzie mogą pobierać aplikacje na iPhone’a z dala od App Store. Jeśli więc firma zamierza sprzedawać produkty w Chinach, utrzymanie działania App Store w tym kraju jest uważane za niezbędne.

Apple od lat usuwa aplikacje i zasadniczo cenzuruje App Store w taki czy inny sposób.

– Graham Webster, redaktor naczelny projektu DigiChina Project.

Ale Griffiths twierdzi, że cenzura powoli zaostrzyła się w czasach Apple w tym kraju.

Apple postawiło sobie tutaj diabelską umowę. „Kiedy zaczniesz zgadzać się na usunięcie aplikacji, tak naprawdę to się nie kończy.

– mówi.

Google usunęło swoją wyszukiwarkę z Chin w 2010 roku, po tym, jak powiedział, że był to chiński atak hakerski. Firma powiedziała, że ​​nie jest już zachwycona cenzurowaniem wyszukiwań. Rebecca Fannin, autorka Silicon Dragons, uważa, że ​​przyciąganie LinkedIn przez Microsoft sprawia, że ​​Apple jest teraz „wielkim celem”. Uważa jednak, że firma będzie walczyć o pozostanie w Chinach.

To, czego nie wiemy, to rozmowy, które toczą się za zamkniętymi drzwiami między Apple a chińskimi władzami. Firma rzadko komentuje te historie i wskazuje dziennikarzom swoją politykę praw człowieka, która stanowi, że będzie przestrzegać praw krajów, w których prowadzi działalność – nawet jeśli się z nimi nie zgadza. A w Chinach właśnie to robią. Kiedy władze naprawdę chcą, aby aplikacja została usunięta, to zostaje ona usunięta.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close