GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Australia pomaga Telstra kupić firmę z Pacyfiku, aby „zablokować Chiny”

Telstra dostanie pomoc rządu

Australijski rząd i gigant telekomunikacyjny Telstra kupują spółkę telekomunikacyjną z Pacyfiku w ramach joint venture. Posunięcie to jest postrzegane jako polityczna blokada wpływów Chin w regionie. Firma Telstra nazwała umowę o wartości 2,1 miliarda dolarów australijskich (1,6 miliarda dolarów amerykańskich) „wyjątkową i bardzo atrakcyjną komercyjną okazją do zwiększenia obecności w regionie”.

Digicel Pacific zatrudnia 1700 osób w Papui Nowej Gwinei, Fidżi, Samoa, Vanuatu i Tahiti. Przyszłość firmy od miesięcy jest przedmiotem spekulacji. W zeszłym roku Digicel zaprzeczył doniesieniom, jakoby prowadziło rozmowy w sprawie sprzedaży swojego ramienia na Pacyfiku państwowemu China Mobile.

Według Telstra, rząd australijski zwrócił się do niej o „doradztwo techniczne w związku z firmą Digicel Pacific”, która ma „kluczowe znaczenie dla telekomunikacji w regionie”. Następnie rząd zgodził się sfinansować większość oferty. Analitycy twierdzą, że w przeciwnym razie firma byłaby atrakcyjna dla Chin, ponieważ stara się zapewnić większy autorytet w regionie.

Digicel jest głównym graczem na Pacyfiku, a Australia postrzega go jako strategiczny atut, który nie może wpaść w ręce Chin. Chcą sprowadzić australijski biznes z powrotem na Pacyfik i zdali sobie sprawę, że będą musieli się zabezpieczać.

– powiedział Jonathan Pryke z Lowy Institute, think tanku z siedzibą w Sydney.

Morawiecki odleciał! “Komisja Europejska rozpocznie III Wojnę Światową”

Zablokowanie Chin w regionie

Rzecznik australijskiego Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu powiedział Newswire Reuters:

Współpraca w zakresie rozwoju infrastruktury jest kluczowym elementem naszego rozwoju na Pacyfiku.

Australia i Chiny są dużymi partnerami handlowymi, ale nie zgadzają się w wielu ważnych kwestiach politycznych. Jednak w obliczu eskalacji napięć z Chinami, Australia zwiększyła swoją obecność na Pacyfiku. Obejmuje to przeznaczenie 1,5 mld dolarów na inwestycje w projekty infrastrukturalne w regionie, a także przystąpienie do grupy Quad z USA, Indiami i Japonią oraz paktu bezpieczeństwa Aukus z USA i Wielką Brytanią.

W 2018 r. firma w dużej mierze sfinansowała również kabel do Morza Koralowego o długości 4700 km, aby uniemożliwić chińskiej firmie telekomunikacyjnej Huawei Technologies ułożenie go. Obecnie pomaga również w finansowaniu podmorskiego kabla światłowodowego dla Palau.

Chińska kontrola nad sieciami telekomunikacyjnymi od dawna jest przedmiotem troski Waszyngtonu i jego sojuszników. Doprowadziło to do zakazania Huawei i innym chińskim firmom dostarczania linii telefonicznych i sieci 5G w wielu krajach, w tym w USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close