Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaInwestycjeMediaPaństwoPolska

Rafał Brzoska dopiął swego. Gazeta Wyborcza przeprosi za swój artykuł

Tekst Gazety Wyborczej o Pandora Papers wywołał oburzenie wśród internautów. Okazało się, że biznesmeni, politycy i celebryci od lat unikali płatności podatków, a czasem — prali brudne pieniądze. GW znalazła w dokumentach także prezesa InPost i powiązała go z aferą. Problem w tym, że Rafał Brzoska obronił swoje dobre imię, prezentując zgoła inne dokumenty. Teraz biznesmen domaga się przeprosin i Wyborcza musi działać szybko, aby uratować sytuację.

Gazeta Wyborcza w tarapatach. Prezes InPost Rafał Brzoska może wygrać w procesie o zniesławienie setki tysięcy złotych

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualne Media między Agorą, a InPost doszło do porozumienia w sprawie tekstu, jaki pojawił się na łamach Gazety Wyborczej. Artykuł dotyczył transakcji w cypryjskich spółkach, które miał dokonywać prezes spółki Rafał Brzoska. Jednakże biznesmen od razu wytoczył ciężkie działa, przekonując, że jego działania są w pełni legalne, a sam artykuł – jest manipulacją.

Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:

Czytaj więcej: W Pandora Papers pojawia się Król Paczkomatów Rafał Brzoska

Obecnie mają trwać konsultacje wewnątrz redakcji Gazety Wyborczej z tego cało. Oznacza to próbę wyjścia z opresji z twarzą, ponieważ materiały zawarte w artykule okazały się zwykłą konfabulacją. Dlatego przedstawiciele Agory chcą uniknąć sprawy sądowej, bo doskonale zdają sobie sprawę, że proces jest z góry przegrany.

Potwierdzają to informatorzy serwisu:

Szefostwo ma coraz większą jasność, że tez artykułu nie da się obronić przed sądem. Cała więc sztuka polega na tym, by wycofać się z nich z twarzą. Bo z drugiej strony niewycofanie się z nich groziłoby (z dużym prawdopodobieństwem) przegranym procesem i horrendalnie wysokim odszkodowanie.

Zobacz również: InPost chwali się wynikami finansowymi i planami na przyszłość

Rafał Brzoska wytłumaczył, o co chodziło w jego spółkach cypryjskich

Sam Rafał Brzoska skomentował doniesienia Wyborczej, że kilka operacji finansowych spółek Brzoski nie było zaniżaniem opodatkowania. W rozmowie z Business Insider, twierdził, że:

Żadna z opisanych przez “GW” transakcji nie miała charakteru optymalizacji podatkowej i nie wpłynęła na opodatkowanie żadnej ze spółek Grupy Integer.pl w Polsce. Nie robimy niczego, co nie mieści się w kategorii normalnego prowadzenia biznesu.

Brzoska wyznał, że jego cypryjskie spółki powstały po to, aby ułatwić instalację paczkomatów InPost w Federacji Rosyjskiej:

Spółki te nie służyły unikaniu opodatkowania, a finansowaniu inwestycji Grupy w Rosji. Inwestycje w Rosji prowadziliśmy z Cypru, gdyż zapewniało to większą ochronę prawną na bazie umów dwustronnych aniżeli między samą Polską a Rosją.

Zobacz również: Dostawy InPost trafią do klientów w dniu nadania bez dodatkowych opłat

Gazeta Wyborcza ma problem. Może przegrać setki tysięcy złotych z prezesem InPost

Prezes InPost podkreślił również, że:

Martwi brak elementarnej wiedzy Autorów na temat podatków. Sprawa fundamentalna: udzielenie pożyczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w świetle polskich przepisów podatkowych, a więc w żaden sposób nie może wpłynąć na obniżenie podstawy opodatkowania w Polsce!

Porozumienie zatem ma dotyczyć publicznego wycofania się słów, które padły na łamach Gazety Wyborczej. Ponadto redakcja zamierza udostępnić publiczne przeprosiny i wyjaśnienie nieporozumienia. Tylko w taki sposób Agora może uniknąć procesu i ewentualnego zszargania swojej reputacji.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close