Bez kategoriiPaństwoPolskaŚwiatTechnologieTelekomunikacjaWarszawa

Warszawa: Google otwiera największe centrum technologiczne w Europie

Google inwestuje w polską infrastrukturę technologiczną. W ramach tego już kilka miesięcy temu zapowiedziała, że Warszawa ma stać się dla giganta jedną z najważniejszych lokalizacji. Na dowód tego w stolicy otworzono właśnie drugie polskie biuro, czyli Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud. Tym samym będzie to największe centrum technologiczne Chmury Google w całej Europie.

Biuro Google w Warszawie odpowiadać będzie za działanie Google Cloud, czyli narzędzia, z którego korzystają aplikacje takie jak Spotify, Snapchat czy Twitter. Gigant technologiczny w tym celu wynajął aż czternaście pięter w 130-metrowym wieżowcu Warsaw Hub przy rondzie Daszyńskiego.

Zobacz również: Google musi zapłacić 220 mln euro kary za monopol na francuskim rynku

W obecnym biurze w wieżowcu Warsaw Financial Center przy ulicy Emilii Plater, korporacja zatrudnia 300 pracowników oraz 500 inżynierów. Jak wskazuje korporacja — zatrudnienie to zwiększyło się ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

Jednakże to nie ostatnia decyzja w sprawie inwestycji amerykańskiego giganta technologicznego. Otóż jak wskazał rzecznik prasowy Google, Adam Malczak:

W Warszawie powstanie także oddział Site Reliability Engineering, który w skrócie będzie odpowiadał za to, żeby internet się nie zepsuł. Oddział będzie dbał o poprawne funkcjonowanie Google, Youtube, Gmaila i innych flagowych serwisów. Będzie to jeden z kilku globalnych oddziałów, które 24 godziny na dobę dbają o sprawność naszych usług.

W kwietniu firma otworzyła nowe centrum przetwarzania danych w chmurze o łącznej wartości ponad 2 miliardów dolarów. Wówczas była to pierwsza inwestycja giganta w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wskazuje Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska w rozmowie z Rzeczpospolitą:

Po kwietniowym otwarciu regionu Google Cloud pierwszej w Polsce infrastruktury, która umożliwia lokalne przetwarzanie danych w chmurze, kontynuujemy realizację naszej wizji uczynienia Warszawy chmurową stolicą Europy. […] Technologie chmurowe będą istotną częścią gospodarki w Polsce, w następnej dekadzie może to być nawet kilka procent PKB.

Zobacz również: Amazon i Google sprawdziły fałszywe 5-gwiazdkowe recenzje

Tymczasem na otwarciu nowego biura pojawił się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W swoim przemówieniu zaznaczył, że:

Cieszę się, że globalne firmy inwestują w Warszawie, nie tylko w back office, ale chcą mieć u nas także kreatywne biura. To zasługa tego, że mamy świetnych ekspertów, którzy są chwaleni na całym świecie, że potrafią myśleć niestandardowo. Cieszę się, że taki sygnał płynie z Warszawy w świat.

Zobacz również: Wysokość pensji zależna od miejsca zamieszkania, czyli jak Google walczy z pracą zdalną

Podobną inwestycją w polskiej stolicy pochwalił się także Microsoft w maju 2020. Budowa nowego centrum danych tej firmy wyniesie ponad 1 mld dolarów i równie będzie jedną z największych inwestycji technologicznych w naszym kraju. Trzy kompleksowy Data Center ma powstać około 25 km od Warszawy. Zakończenie budowy firma planuje pod koniec 2022 roku.

Źródło: 300gospodarka, Notes From Poland, Wprost Biznes

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close