GastronomiaGospodarkaHandelPrawoRynek pracyŚwiat

Pracownicy McDonald’s ponownie strajkują w związku z molestowaniem

Pracownice McDonald’s były molestowane

Pracownicy McDonald’s wyszli z restauracji w 12 amerykańskich miastach w proteście przeciwko nierozpatrywaniu przez giganta fast foodów skarg o molestowanie seksualne. Organizatorzy, którzy od 2018 roku przeprowadzili pięć strajków w związku z molestowaniem, twierdzą, że McDonald’s „w dużej mierze zignorował” skarżących się pracowników z pierwszej linii. Kasjerzy i kucharze wyszli we wtorek między innymi z Chicago, Detroit, Houston i Miami. Nie jest jasne, ilu w sumie przyłączyło się do strajku.

Według Fight for 15 USD, grupy kampanijnej organizującej akcję, od 2016 r. pracownicy złożyli ponad 50 skarg i pozwów dotyczących nękania w należących do korporacji i franczyzowych placówkach McDonald’s. Kampanie twierdzą, że sieć niewiele robi, aby rozwiązać problem w restauracjach prowadzonych na zasadzie franczyzy, które stanowią większość, ale także w placówkach należących do korporacji. Co więcej, pracownicy, którzy zabrali głos, spotkali się z działaniami odwetowymi, takimi jak obcięcie godzin pracy lub zwolnienie.

Strajkuję, ponieważ pomimo lat protestów McDonald’s nadal odmawia wzięcia odpowiedzialności za niezliczone kobiety i nastolatki, które spotykają się z molestowaniem w pracy w swoich sklepach na całym świecie. Bez względu na to, co mówi McDonald’s, niewiele się zmieniło dla pracowników takich jak ja.

– powiedziała Jamelia Fairley, pracownica z Sanford na Florydzie.

TSUE króciutko: Milion euro kary dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Nic się nie zmieniło

W badaniu przeprowadzonym w 2020 r. na prawie 800 pracownicach McDonald’s w restauracjach i firmach franczyzowych, trzy czwarte stwierdziło, że były molestowane w pracy. W tym samym badaniu, przeprowadzonym na zlecenie związków, 71% stwierdziło, że poniosło konsekwencje za zgłoszenie tego zachowania.

Po dokonaniu przeglądu bezpieczeństwa pracy na początku tego roku, McDonald’s powiedział, że od stycznia przyszłego roku wszyscy pracownicy, zarówno w sklepach korporacyjnych, jak i należących do franczyzy, będą musieli przejść szkolenie w zakresie przeciwdziałania molestowaniu. Jednak działacze twierdzą, że ogłoszenie jest „krótkie od szczegółów”, w tym tego, co może się stać z tymi, którzy nie przestrzegają zasad. W oświadczeniu firma powiedziała, że jest zobowiązana do „dokładnego zbadania” zarzutów w swoich restauracjach należących do korporacji i że oczekuje od franczyzobiorców „trzymania podobnego standardu”.

Każda osoba pracująca w restauracji McDonald’s zasługuje na poczucie bezpieczeństwa i szacunku, gdy przychodzi do pracy, a molestowanie seksualne i napaść nie mogą miejsca w żadnej restauracji McDonald’s. Wiemy, że potrzeba więcej pracy, aby realizować nasze ambicje dotyczące miejsca pracy, dlatego wszystkie 40 000 restauracji McDonald’s na całym świecie będzie oceniane i rozliczane zgodnie z globalnymi standardami marki.

– napisano.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close