GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

TSUE króciutko: Milion euro kary dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

TSUE nałożył kolejną karę na Polskę

TSUE w lipcu zobowiązał nasz kraj do “natychmiastowego zawieszenia” przepisów odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polska tego nie zrobiła, chociaż politycy PiS od kilku miesięcy zapowiadali zamiar likwidacji Izby. Za ich lawirowanie w tej sprawie przyszło nam teraz zapłacić. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości 1 miliona euro dziennie. Wnioskowała o to Komisja Europejska.

Postanowienie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego.

– przekazał TSUE w komunikacie.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której rząd zastosuje się do treści postanowienia TSUE z 14 lipca.

Przypomnijmy, że unijny Trybunał Sprawiedliwości w połowie lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym zobowiązał nasz kraj do “natychmiastowego zawieszenia” przepisów dot. uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzja wymuszała na PiS zmianę przepisów w tej sprawie.

Morawiecki odleciał! “Komisja Europejska rozpocznie III Wojnę Światową”

PiS obiecywał i na obietnicach się skończyło

Rządzący od kilku miesięcy zapowiadali likwidacje Izby Dyscyplinarnej SN, ale słowa nie dotrzymali.

Jest plan reform wymiaru sprawiedliwości, w tym likwidacja Izby Dyscyplinarnej. W obecnym kształcie nie spełnia ona założonych celów, kreuje za to niepotrzebne napięcia. Po przeprowadzeniu tej reformy przynajmniej jeden z punktów sporu zniknie.

– mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w ubiegłotygodniowej rozmowie z tygodnikiem “Sieci”.

Na początku września o ukaranie Polski zwróciła się Komisja Europejska. Poinformowała wówczas, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu TSUE. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to istotny postulat Komisji Europejskiej wobec Polski w sporze o praworządność.

Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić.

– mówiła do premiera Mateusza Morawieckiego szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Warto dodać, że to kolejna kara finansowa zasądzona przez TSUE wobec Polski. We wrześniu sąd na wniosek Czech zobowiązał polski rząd do zapłaty 500 tysięcy euro dziennie za nieprzestrzeganie postanowienia o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni Turów. Komisja Europejska we wtorek zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej. W przypadku jego braku Bruksela zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar.

PiS to zawsze miał łeb do interesów.

Źródło Onet

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close