GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

USA cofają licencję czołowej chińskiej firmie telekomunikacyjnej

USA cofa licencję China Telecom

Federalna Komisja Komunikacji, kierowana przez Jessicę Rosenworcel, podjęła działania przeciwko kilku chińskim firmom telekomunikacyjnym. Waszyngton cofnął amerykańską licencję jednej z największych chińskich firm telekomunikacyjnych, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. China Telecom musi zaprzestać świadczenia usług w USA w ciągu 60 dni.

Urzędnicy stwierdzili, że kontrola chińskiego rządu nad firmą dała jej możliwość „dostępu, przechowywania, zakłócania i/lub niewłaściwego kierowania amerykańską komunikacją”. To z kolei może pozwolić mu „zaangażować się w szpiegostwo i inne szkodliwe działania przeciwko USA”. China Telecom, który od prawie 20 lat świadczy usługi telekomunikacyjne w USA, nazwał tę decyzję „rozczarowującą”.

Planujemy realizować wszystkie dostępne opcje, jednocześnie kontynuując obsługę naszych klientów.

– napisano w oświadczeniu.

China Telecom jest jedną z trzech firm dominujących na chińskim rynku telekomunikacyjnym. Firma ma setki milionów klientów w 110 krajach, świadcząc usługi od szerokopasmowego Internetu, po sieci telefonii komórkowej i stacjonarnej.

Gazprom zagroził Mołdawii przerwą w dostawie gazu, więc kupiła z Polski

Kłótnie USA i Chin

Decyzja ma miejsce kilka godzin po tym, jak sekretarz skarbu USA Janet Yellen rozmawiała z wicepremierem Chin Liu He o stanie światowej gospodarki. Spotkanie zostało odebrane jako znak poprawy stosunków między dwoma supermocarstwami, które w ostatnim czasie zamieniły się w kwestii handlu i Tajwanu.

Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) ostrzegła, że ​​może zamknąć China Telecom Americas w kwietniu 2020 r., twierdząc, że firma „podlega wyzyskowi, wpływom i kontroli rządu chińskiego”. Stwierdzono, że „bardzo prawdopodobne, że firma zostanie zmuszona do zastosowania się do żądań rządu chińskiego bez… niezależnego nadzoru sądowego”.

Jest to najnowsza chińska firma telekomunikacyjna będąca celem ataków amerykańskich urzędników z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym. W ubiegłym roku FCC wskazała Huawei i ZTE jako zagrożenia dla sieci komunikacyjnych, co utrudnia amerykańskim firmom kupowanie od nich sprzętu.

FCC cofnęło amerykańską licencję China Mobile w 2019 roku i jest w trakcie robienia tego dla dwóch innych firm wspieranych przez państwo – China Unicom Americas i Pacific Networks. We wszystkich przypadkach urzędnicy amerykańscy wskazywali na ryzyko, że chiński rząd może wykorzystać firmy do szpiegowania USA lub zaszkodzić interesom narodowym.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close