EnergetykaMotoryzacjaPaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysłŚwiatTransport

Chiny rozpoczęły racjonowanie oleju napędowego przez brak paliwa

Chiny racjonują olej napędowy

Stacje benzynowe w wielu częściach Chin rozpoczęły racjonowanie oleju napędowego ze względu na rosnące koszty i spadające dostawy. Według postów na portalu społecznościowym Weibo niektórzy kierowcy ciężarówek muszą czekać całe dni na tankowanie. Chiny są obecnie w trakcie ogromnego kryzysu energetycznego, ponieważ niedobory węgla i gazu ziemnego spowodowały zamknięcie fabryk i pozostawienie domów bez prądu.

Obecne niedobory oleju napędowego wydają się wpływać na firmy zajmujące się transportem dalekobieżnym, które mogą obejmować towary przeznaczone na rynki poza Chinami. W zależności od czasu trwania i intensywności tego kryzysu, możemy zobaczyć, jak przyczynia się to do wyzwań globalnego łańcucha dostaw.

– powiedział Mattie Bekink, dyrektor ds. Chin w Economist Intelligence Unit.

Globalny kryzys łańcucha dostaw został w dużej mierze spowodowany pandemią Covid-19, a popyt gwałtownie rośnie wraz z ponownym otwieraniem się gospodarek. W Chinach ciężarówki mogą zatankować tylko 100 litrów – około 10% ich pojemności – powiedział chińskiemu serwisowi Caixin dealer ciężarówek z miasta Shijiazhuang w prowincji Hebei. W innych częściach kraju, raporty sugerują, że racje żywnościowe są jeszcze bardziej rygorystyczne, ponieważ kierowcy mogą kupować tylko do 25 litrów. Tymczasem w mieście Fuyang, około siedmiu godzin jazdy na południe od kluczowego węzła komunikacyjnego Shijiazhuang, Caixin informuje, że stacje benzynowe ograniczają zakupy lub pobierają od kierowców dopłaty w wysokości do 300 juanów (47 dolarów) za tankowanie.

Po przejściu na kilka stacji benzynowych nie ma już oleju napędowego, a ceny będą nadal rosły, a duże ciężarówki obsługujące logistykę nie będą w stanie zatankować.

– napisał jeden z użytkowników Weibo.

Inny również ubolewał nad wpływem na inflację i dostawy.

Czy masz wrażenie, że jedzenie stało się droższe, a dostawa ekspresowa jest wolniejsza? Lepiej byłoby kupić mniej 11/11.

– napisał, nawiązując do Dnia Singla Alibaba, zazwyczaj jednego z największych dni w kalendarzu zakupowym w Chinach.

Chiny: Cena węgla osiąga rekordowe poziomy po powodzi

Kryzys dotknął nie tylko Chiny

Aidan Yao, starszy ekonomista wschodzących rynków Azji w AXA Investment Managers, powiedział, żę podczas gdy rynek doskonale zdaje sobie sprawę z niedoboru węgla w Chinach, „problem z dieslem jest nowy”.

Wszystkie paliwa kopalne odnotowują ostatnio renesans cen, ponieważ niedoinwestowanie tych źródeł paliw spowodowało niedobór podaży w czasie, gdy popyt rośnie.

– powiedział.

W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od 2014 r., powodując kryzysy paliwowe w takich miejscach jak UE i Wielka Brytania. Częściowo jest to spowodowane niedoborami węgla i gazu ziemnego w krajach takich jak Chiny i Indie, co do których analitycy przewidują, że użytkownicy przejdą na ropę do wytwarzania energii i ogrzewania. Taki popyt może zwiększyć ogólną konsumpcję ropy naftowej o ponad pół miliona baryłek dziennie.

To tylko ostatni przejaw niedoborów dotykających Chiny. Sednem sprawy jest kryzys energetyczny.

– powiedział BBC Jeremy Stevens, główny ekonomista ds. Chin w Standard Bank i dodał, że firmy już zwracają się do generatorów napędzanych olejem napędowym, aby utrzymać swoje fabryki otwarte podczas kryzysu energetycznego.

Zarówno Yao, jak i Stevens ostrzegali, że obecne kryzysy energetyczne pokazują niebezpieczeństwa zbyt szybkiego przejścia na odnawialne źródła energii.

Droga do zera netto jest zdradliwa, a podróż musi być starannie zaplanowana.

– powiedział Yao.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close