EnergetykaGastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysł

Inflacja najwyższa od 20 lat! Takiej drożyzny nie było od dawna!

Inflacja przebiła kolejną barierę!

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny w październiku urosły jeszcze mocniej, średnio o 6,8 proc. Tak dużej drożyzny nie było w Polsce od wiosny 2001 roku, a inflacja przebiła wszelkie prognozy.

W październiku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 1 proc. wyższe niż we wrześniu. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku skoczyły o 6,8 proc.

– wskazuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Co więcej, inflacja nie zatrzymuje się, a nawet przyspiesza. Jeszcze miesiąc temu wynosiła 5,8-5,9 proc., w sierpniu 5,5 proc., a w lipcu 5 proc. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc. Trzeba mieć nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z początku XXI wieku, gdy ceny w skali roku potrafiły rosnąć w tempie nawet 10 proc.

W czwartek raport Grant Thornton pokazał, że podwyżki cen planuje około 71 proc. firm. Takiej sytuacji nie było w 11-letniej historii badania.

Dotąd nasz wskaźnik skłonności firm do podnoszenia cen był dość dobrze skorelowany z późniejszymi faktycznymi odczytami inflacji. Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, mogłoby to oznaczać w najbliższych 12 miesiącach wzrost inflacji do około 9 proc.

– czytamy w raporcie.

Amazon zapłaci miliardy, aby zapobiec niedoborom świątecznym

Inflacja najwyższa w UE

Najnowsza inflacja zaskoczyła nawet ekonomistów, których średnie prognozy wskazywały na 6,4 proc. Co więcej, spodziewają się utrzymania wzrostowego tempa w dynamice podwyżek.

Polska jest bardziej zagrożona niż kraje rozwinięte i kraje naszego regionu.

– uważa główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Inflacja w Polsce jest również najwyższa w Unii Europejskiej. W przypadku państw całego kontynentu, od naszego kraju szybszy wzrost cen notują tylko Estonia i Litwa.

Co prawda opublikowane dane GUS należy traktować jako wstępne wyliczenia, ale co do zasady, główny odczyt inflacji powinien się potwierdzić. Za około dwa tygodnie poznamy już pełny raport, który też dokładniej pokaże, co i jak zdrożało w październiku. Wyraźnie jednak widać, że duża inflacja w Polsce wynika głównie ze wzrostu cen paliw, a ten sięga 34 proc. w skali roku.

Źródło: Money

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close