Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaInwestycjeNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysłŚwiat

Papież Franciszek wzywa do „radykalnej” reakcji na zmiany klimatu

Papież Franciszek wzywa światowych przywódców

W przesłaniu nagranym wyłącznie dla BBC papież Franciszek wezwał światowych przywódców, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu na konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow, aby zapewnili „skuteczne reakcje” na sytuację kryzysową w dziedzinie środowiska i zaoferowali „konkretną nadzieję” przyszłym pokoleniom.

Przemawiając z Watykanu dla BBC Radio 4 „Myśl na dzień”, Papież mówił o kryzysach, w tym pandemii Covid-19, zmianach klimatycznych i trudnościach gospodarczych, i wezwał świat, aby odpowiedział na nie wizją i radykalnymi decyzjami, aby nie „marnować możliwości”, jakie niosą ze sobą obecne wyzwania.

Możemy stawić czoła tym kryzysom, wycofując się w izolacjonizm, protekcjonizm i wyzysk lub możemy dostrzec w nich prawdziwą szansę na zmianę.

– powiedział papież.

Przywołał potrzebę „odnowionego poczucia współodpowiedzialności za nasz świat”, dodając, że „każdy z nas – kimkolwiek i gdziekolwiek jesteśmy – może odegrać własną rolę w zmianie naszej zbiorowej reakcji na bezprecedensowe zagrożenie zmianami klimatycznymi i degradacja naszego wspólnego domu”.

Papież Franciszek ma spotkać się później z prezydentem USA Joe Bidenem w Watykanie. Krajowa polityka klimatyczna prezydenta Bidena pozostaje wstrzymana po tym, jak jego partia odłożyła głosowanie w sprawie jego planów wydatków.

Jak wydry morskie mogą walczyć ze zmianami klimatu?

Czy przywódcy posłuchają?

Przesłanie przypomina o nacisku, jaki papież Franciszek kładł na ekologię przez cały swój pontyfikat. Wielokrotnie przywoływał w przemówieniach kryzys klimatyczny, a w 2015 roku opublikował encyklikę, czyli papieski dokument, zatytułowany Laudato Si’ skupiający się na tej kwestii. W tekście zatytułowanym „O trosce o nasz wspólny dom” potępił niszczenie środowiska, podkreślił potrzebę podjęcia działań łagodzących i dał jednoznaczną akceptację, że zmiany klimatyczne zostały w dużej mierze spowodowane przez człowieka.

List został wydany przed konferencją klimatyczną ONZ w Paryżu, COP21, i był postrzegany jako mający pewien wpływ na popychanie przywódców do porozumienia. Przywołał ją podczas dyskusji, m.in. prezydent Paragwaju, który mówił o „dramatycznym ostrzeżeniu papieża, że ​​stoimy w obliczu kryzysu i musimy chronić świat, na którym polegamy na całe życie”.

Po sześciu latach światowi przywódcy przygotowują się do spotkania w Glasgow na tegorocznym szczycie klimatycznym COP26. Wraz z rosnącymi dowodami na to, że zobowiązania podjęte w Paryżu, aby utrzymać globalny wzrost temperatury „najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej”, nie są realizowane, papież Franciszek ponownie skupił się na tej kwestii, mając nadzieję, że jego interwencja będzie miała podobny skutek.

Spodziewano się, że Papież Franciszek weźmie udział w konferencji w Glasgow, informując w lecie dziennikarzy, że jego przemówienie jest w trakcie pisania. Ale w ostatniej chwili Watykan ogłosił, że 84-letni papież nie pojedzie, nie podając powodu. To cios dla organizatorów COP26, którzy mieli nadzieję, że jego obecność doda wagi szczytowi nazwanemu „najlepszą na świecie szansą na opanowanie niekontrolowanych zmian klimatycznych”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close