GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Wzrost w USA spowalnia do zaledwie 2%, gdy Delta uderza w gospodarkę

USA zanotowały spowolnienie wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spowolnił w trzecim kwartale roku, ponieważ szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Delta osłabił wydatki konsumentów. Gospodarka USA rozwijała się w tempie zaledwie 2% w ujęciu rocznym w ciągu trzech miesięcy do września, co oznacza spadek z 6,7% w poprzednim kwartale.

Ponadto Stany Zjednoczone stanęły w obliczu problemów z łańcuchem dostaw, rosnącej inflacji i nowych ograniczeń Covid w niektórych miejscach. Jednak wskaźniki infekcji spadają, a niektórzy eksperci uważają, że wzrost przyspieszy. W ujęciu nierocznym wzrost wyniósł 0,5%.

W trzecim kwartale Departament Handlu powiedział, że „odrodzenie się przypadków Covid-19 spowodowało nowe ograniczenia i opóźnienia w ponownym otwieraniu zakładów w niektórych częściach kraju”. Dodał, że spadły pożyczki dla firm z czasów pandemii, dotacje dla władz stanowych i lokalnych oraz świadczenia socjalne dla gospodarstw domowych.

Między innymi o 26% spadła w tym okresie sprzedaż dóbr szybko zbywalnych. W szczególności gwałtownie spadła sprzedaż nowych samochodów, ponieważ ceny gwałtownie wzrosły przy braku półprzewodników. W tym samym czasie wzrost w sektorze usług w USA spowolnił do 7,9%, ponieważ konsumenci mniej wydawali na jedzenie poza domem i pobyt w hotelach.

Inflacja najwyższa od 20 lat! Takiej drożyzny nie było od dawna!

Sytuacja się poprawi?

Gospodarka Stanów Zjednoczonych gwałtownie skurczyła się w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia, ale w pierwszej połowie tego roku wróciła z hukiem. Od tego czasu ożywienie osłabło z powodu gwałtownego wzrostu liczby infekcji Delta, pogorszonych przez słabe wskaźniki szczepień.

USA dodały we wrześniu rozczarowujące 194 000 miejsc pracy, ponieważ wariant koronawirusa Delta nadal ciągnął za sobą gospodarkę. Ekonomiści spodziewali się, że zbliży się do średniej miesięcznej z 2021 r., która wynosi 500 000. W międzyczasie inflacja osiągnęła we wrześniu 5,4%, a globalne łańcuchy dostaw walczyły o zaspokojenie gwałtownie rosnącego popytu konsumpcyjnego, gdy gospodarka ponownie się otworzyła.

Rezerwa Federalna argumentowała, że ​​wysokie ceny będą przejściowe i nie planuje podwyżek stóp procentowych, aby ochłodzić sytuację. Spodziewa się jednak, że jeszcze w tym roku zacznie łagodzić bodziec dla gospodarki z czasów pandemii, chociaż niektórzy obawiają się, że to zbyt wcześnie. Richard Flynn, dyrektor zarządzający Charles Schwab UK, powiedział:

Dzisiejsze rozczarowujące dane o PKB zwiększą obawy inwestorów o siłę amerykańskiej gospodarki. Ryzyko niewątpliwie wzrosło dla inwestorów, ponieważ jest teraz więcej pytań – w tym dotyczących polityki fiskalnej i monetarnej – niż odpowiedzi.

Jednak Willem Sels, dyrektor ds. inwestycji Global Private Banking and Wealth w HSBC, powiedział, że spodziewa się, że spowolnienie będzie tymczasowe.

Ponieważ firmy odbudowują swoje bardzo niskie zapasy, popyt powinien pozostać silny, a aktywność powinna w końcu wzrosnąć. Uważamy również, że konsumpcja odbije, gdy konsumenci staną się bardziej pewni siebie, zwłaszcza, że ​​wiele gospodarstw domowych zdołało zaoszczędzić więcej podczas blokady i może chcieć wydać je przed sezonem świątecznym.

– stwierdził.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close