Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjeMotoryzacjaŚwiatTransport

Akcje Volvo przyspieszają po szwedzkim debiucie giełdowym

Volvo debiutuje na szwedzkiej giełdzie

Szwedzka firma samochodowa Volvo jest obecnie wyceniana na ponad 22 miliardy dolarów po tym, jak jej akcje wzrosły w pierwszych godzinach od debiutu giełdowego. Volvo, w większości należące do chińskiej firmy Geely, zaoferowało w piątek udziały w części firmy na giełdzie w Sztokholmie. Akcje skoczyły z początkowych 53 koron szwedzkich do 65 koron w piątek. Szef firmy, Hakan Samuelsson, powiedział, że fundusze z giełdy pomogą jej osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie pełnej energii elektrycznej do 2030 roku.

Amerykański gigant motoryzacyjny Ford sprzedał Volvo firmie Geely za 1,8 miliarda dolarów w 2010 roku, co pomogło odwrócić losy marki z Göteborga, która wspięła się na falę popularności SUV-ów. Geely pozostanie największym pojedynczym udziałowcem producenta samochodów po wejściu na giełdę.

Nasza branża się zmienia, a my staramy się przewodzić tej transformacji. Dlatego Volvo Cars ma ambitną strategię, aby do 2030 roku stać się firmą w pełni elektryczną. Dzisiejsze notowanie pomoże nam w osiągnięciu tego celu.

– powiedział w piątek Samuelsson.

Michael Hewson, analityk w CMC Markets, powiedział , że wycena Volvo była „całkiem przyzwoita, nawet jeśli blednie w porównaniu z Teslą”.

Silniejszy niż oczekiwano pierwszy dzień notowań Volvo zilustrował, że istnieje dobry popyt inwestorów na plan firmy dotyczący pojazdów elektrycznych. Mimo to, początkowa wycena była w dolnej granicy szacunków, głównie z powodu obaw o globalny niedobór półprzewodników.

– stwierdził.

Tesla Elona Muska odnotowuje rekordową sprzedaż i zyski

Odrodzenie dzięki chińskiemu koncernowi

Za datę założenia Volvo uważa się dzień 14 kwietnia 1927 roku, kiedy to w Hisingen rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu pod nazwą ÖV4 (zwany popularnie jako „Jacob”). Ford zakupił Volvo za 6,5 miliarda dolarów, a prawa do marki Volvo podzielone były po połowie (50/50) pomiędzy obu producentów. Na skutek kryzysu gospodarczego w USA, Ford zmuszony był jednak w 2010 roku sprzedać przedsiębiorstwo i nowym właścicielem został chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group Company Limited.

Przedsiębiorstwo zostało sprzedane koncernowi Geely za kwotę 1,8 mld dolarów. Wbrew obawom, nowy właściciel zachował dotychczasowy szwedzki wizerunek marki, wiążący się z jej prestiżem, jednocześnie dokonując dużych inwestycji i otwierając nowe fabryki w Chinach (Chengdu i Daqing) oraz w USA (Charleston).

Na skutek wprowadzenia nowych modeli, które zyskały uznanie, firma zwiększyła w kolejnej dekadzie produkcję i swoje dochody, a zatrudnienie dwukrotnie wzrosło. W 2011 roku sprzedaż wyniosła 449 225 samochodów, a w 2019 roku po raz pierwszy przekroczyła 700 tysięcy (705 452). Obecnie Grupa Volvo posiada fabryki w 19 krajach i działa na ponad 180 rynkach na całym świecie.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close