BankowośćEnergetykaInwestycjeNaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaŚwiat

Greta Thunberg: Banki nie mogą finansować niszczenia klimatu

Greta Thunberg wzywa do walki ze zmianami klimatu

Przed szczytem klimatycznym ONZ COP26, Greta Thunberg wezwała banki do „przestania finansowania zniszczenia klimatu”. Nastoletnia szwedzka aktywistka na rzecz klimatu przebywa w Londynie, aby wziąć udział w protestach, domagając się, aby system finansowy przestał finansować projekty związane z paliwami kopalnymi. Jak wskazała, “zmiana jest możliwa” na szczycie, jeśli utrzymana zostanie presja na polityków. Dodała jednak, że nie została “oficjalnie” zaproszona do wystąpienia na imprezie w Glasgow.

Demonstracje przeciwko inwestowaniu w projekty paliw kopalnych odbywają się, gdy światowi przywódcy zbierają się w szkockim mieście przed otwarciem COP26 w niedzielę. Protest w Londynie jest częścią cyklu odbywającego się w piątek w centrach finansowych na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, San Francisco i Nairobi. Organizacje ekologiczne wzywają banki, aby nie pożyczały pieniędzy firmom i projektom wykorzystującym paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny.

Na konferencji COP26 ponad 200 krajów poproszono o przedstawienie swoich planów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Szczyt jest postrzegany jako kluczowy, jeśli kraje mają wdrożyć zobowiązanie złożone w 2015 r., aby utrzymać globalne ocieplenie „znacznie poniżej” 2 st. C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Do walki ze zmianami klimatycznymi polityków wezwał nawet Papież Franciszek.

Uczelnia postawiła pomnik Grety Thunberg za 24 tysiące funtów

Greta Thunberg bez oficjalnego zaproszenia

Greta Thunberg potwierdziła w tym tygodniu, że pojedzie do Glasgow, aby dołączyć do „strajku klimatycznego”, który odbędzie się podczas szczytu. Zapytana jednak, czy została poproszona o przemówienie na imprezie, odpowiedziała:

Nie wiem. To bardzo niejasne. Nie, oficjalnie.

W swoim oficjalnym programie szczytu Zjednoczone Królestwo zadeklarowało, że chce „podnieść głos młodzieży” podczas serii wydarzeń zorganizowanych w jeden z dni szczytu wraz z oficjalnym ramieniem ONZ ds. klimatu dla młodzieży. Odbędzie się również dyskusja na temat wyników wrześniowego szczytu Youth4Climate w Mediolanie, na którym Greta Thunberg wygłosiła przemówienie, w którym wyśmiewała używanie przez polityków haseł klimatycznych.

Wywiad został nagrany w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie działaczka oglądała nowo odkryty gatunek chrząszcza nazwany jej imieniem w 2019 roku. Wywiad zostanie pokazany w niedzielnym programie Andrew Marr Show na BBC One.

Wyciek ujawnia lobbing na rzecz zmiany raportu klimatycznego ONZ

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close