Business lifestyleGospodarkaInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

G20: Światowi przywódcy zgadzają się na opodatkowanie dużych firm

Szczyt G20 w Rzymie

Szczyt G20 w Rzymie nada ton szczytowi klimatycznemu COP26 w Glasgow, który odbędzie się zaraz po nim. Przywódcy 20 największych światowych gospodarek zatwierdzili globalne porozumienie, w ramach którego zyski dużych firm będą opodatkowane na poziomie co najmniej 15%. Wynika to z obaw, że ​​międzynarodowe firmy przekierowują swoje zyski przez jurysdykcje o niskich podatkach.

Pakt został uzgodniony przez wszystkich przywódców uczestniczących w szczycie G20 w Rzymie. Zmiany klimatyczne i Covid są również w porządku obrad szczytu, który jest pierwszym osobistym spotkaniem przywódców od początku pandemii. Grupie G20 – składającej się z 19 krajów i Unii Europejskiej – brakuje jednak dwóch, z Chin Xi Jinpingiem i Rosjaninem Władimirem Putinem, którzy zdecydowali się pojawić za pośrednictwem łącza wideo.

Oczekuje się, że umowa podatkowa, która została zaproponowana przez USA, zostanie oficjalnie przyjęta w niedzielę i zostanie wdrożona do 2023 roku. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​historyczne porozumienie było „momentem krytycznym” dla światowej gospodarki i „zakończy szkodliwy wyścig na dno w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw”. Napisała na Twitterze, że amerykańskie firmy i pracownicy skorzystają na umowie, mimo że wiele amerykańskich megafirm musiałoby płacić wyższe podatki.

Greta Thunberg: Banki nie mogą finansować niszczenia klimatu

Podatki i walka ze zmianami klimatu

Szczyt G20 poprzedza długo wyczekiwany szczyt COP26 w sprawie zmian klimatycznych, który rozpoczyna się w Glasgow w poniedziałek. To, co wydarzy się na G20, może nadać ton COP26, przy czym między krajami pozostaną ostre podziały w zakresie ich zobowiązań dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu. Premier Włoch Mario Draghi otworzył dwudniowy szczyt przesłaniem zjednoczenia, mówiąc światowym przywódcom, że „działanie w pojedynkę po prostu nie wchodzi w grę”.

W rozmowie z BBC premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson określił zmiany klimatyczne jako „największe zagrożenie dla ludzkości”, mówiąc, że stanowi „ryzyko dla cywilizacji”. Przyznał jednak, że ani spotkanie G20, ani COP26 nie powstrzymają globalnego ocieplenia, ale mogą, jeśli zostaną podjęte odpowiednie środki, „ograniczyć wzrost temperatury planety”.

Według agencji informacyjnej Reuters, projekt komunikatu zawiera obietnicę G20 dotyczącą pracy na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C, mówiąc, że „będzie to wymagać znaczących i skutecznych działań ze strony wszystkich krajów”. Projekt zwraca również uwagę na potrzebę, aby „kraje rozwinięte zmobilizowały 100 miliardów dolarów rocznie ze źródeł publicznych i prywatnych do 2025 r., aby zaspokoić potrzeby krajów rozwijających się”, aby mogły poradzić sobie ze zmianami klimatu – obietnica, której bogatsze kraje nie dotrzymały od 2009 roku, kiedy to zostało początkowo ogłoszone.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close