GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Macron twierdzi, że premier Australii kłamał w sprawie AUKUS

Macron twierdzi, że premier Australii go okłamał

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że premier Australii Scott Morrison okłamał go w sprawie umowy o łodziach podwodnych. Zapytany, czy uważa, że Morrison nie mówił prawdy, prezydent odpowiedział: „Nie sądzę, wiem”. Macron był wściekły po tym, jak Australia anulowała umowę o wartości 37 miliardów dolarów na budowę 12 okrętów podwodnych, a zamiast tego wynegocjowała nowy pakt obronny z USA i Wielką Brytanią – tak zwana umowa AUKUS. Morrison zaprzecza, że ​​był nieuczciwy.

Prezydent i premier spotkali się na szczycie G20 w Rzymie po raz pierwszy od czasu wybuchu awantury we wrześniu. Na marginesie spotkania prezydent Macron został zapytany przez australijskiego dziennikarza, czy mógłby ponownie zaufać premierowi Morrisonowi.

Zobaczymy, co dostarczy. Mam dużo szacunku dla Australii. Mam dużo szacunku i dużo przyjaźni dla Australijczyków. Po prostu mówię, kiedy mamy szacunek, trzeba mówić prawdę i zachowywać się zgodnie i konsekwentnie z tymi wartościami.

– odpowiedział Macron.

Anulowana umowa wywołała gorzki rozdźwięk między Francją, Australią i Stanami Zjednoczonymi. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian potępił tę decyzję jako „cios w plecy”, a Paryż tymczasowo odwołał swoich ambasadorów w Australii i USA.

Rozmowy australijsko-unijne opóźniają się z powodu awantury o AUKUS

AUKUS kością niezgody

Przemawiając po komentarzach Macrona, Scott Morrison powiedział dziennikarzom, że nie okłamał prezydenta i że wcześniej wyjaśnił mu, że konwencjonalne okręty podwodne nie będą już zaspokajać potrzeb obronnych Australii. Dodał, że odbudowa zaufania i relacji między dwoma narodami już się rozpoczęła.

W piątek prezydent USA Joe Biden odbył również swoje pierwsze spotkanie twarzą w twarz z Macronem od czasu zawarcia paktu AUKUS. Podczas pozornie niezręcznej wymiany zdań, Biden przyznał, że Stany Zjednoczone były „niezdarne” w negocjacjach. Macron powiedział, że ważne jest, aby „spojrzeć w przyszłość”. Przywódcy będą mieli więcej czasu na naprawienie stosunków, ponieważ wszyscy trzej udają się teraz do szkockiego miasta Glasgow na szczyt klimatyczny COP26.

Pakt AUKUS umożliwi Australii po raz pierwszy budowę okrętów podwodnych o napędzie atomowym, z wykorzystaniem technologii dostarczonej przez USA. Jest to jedno z największych partnerstw w dziedzinie obronności w Australii od dziesięcioleci. Pakt zniweczył umowę podpisaną przez Australię w 2016 roku z Francją na budowę 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych. Jest powszechnie postrzegany jako próba przeciwstawienia się rosnącej potędze militarnej Chin. Chiny potępiły porozumienie jako „skrajnie nieodpowiedzialne”.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close