GospodarkaPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Tajlandia ponownie otwiera się dla zaszczepionych turystów z 60 krajów

Tajlandia otwiera się na turystów

Oczekuje się, że dziesiątki tysięcy podróżnych przybędą dziś do Tajlandii, ponieważ kraj ponownie otwiera się dla turystów po 18 miesiącach ograniczeń Covid. Tajlandia ogłosiła, że zaszczepieni turyści z ponad 60 krajów „niskiego ryzyka” mogą wjechać do kraju i uniknąć hotelowej kwarantanny. Przewiduje się, że liczba turystów wzrośnie nawet do 15 milionów w przyszłym roku, przynosząc ponad 30 miliardów dolarów.

To jak oglądanie bardzo słabego światła na końcu tunelu – nie byliśmy w stanie pracować od dwóch lat. Nie wiemy, czy rząd może naprawdę sprawnie otworzyć kraj, ale mam nadzieję, że mogą to zrobić. Bardzo chcielibyśmy wrócić do pracy.

– powiedział przewodnik wycieczek Chaiyagorn Boonyapak, ale on i jego koledzy przewodnicy nie skontaktowali się jeszcze z klientami i firmami turystycznymi i może minąć miesiąc, zanim wycieczki zostaną ponownie uruchomione.

Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę Tajlandii, która wcześniej przyciągała 40 mln turystów rocznie. W ubiegłym roku przyjazdy turystów spadły o ponad 80%. Lotniska obsługujące Bangkok i Phuket należą do tych, które otwierają się na takie kraje, jak Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone i większość Europy. Rząd Tajlandii przewiduje, że do 2023 r. przychody wzrosną do poziomu sprzed pandemii, chociaż wielu ekspertów branżowych twierdzi, że trwające zamykanie granic w Chinach utrudni ożywienie sektora. Przed pandemią największą liczbę turystów stanowili chińscy turyści, a w 2019 r. z Chin przybyło około 12 milionów turystów.

Macron twierdzi, że premier Australii kłamał w sprawie AUKUS

Tajlandia nadal boryka się z pandemią

Wiwan Siriwasaeree jest właścicielką TALES Khaosan, małego hostelu w samym sercu słynnej ulicy turystycznej Khaosan Road w Bangkoku. Nie jest optymistycznie nastawiona do perspektywy powrotu turystyki do poziomów sprzed pandemii:

Pomyślałam sobie, co bym zrobiła, gdyby sytuacja w Khoasan nie wróciła do poprzedniego stanu. Bardzo się tego boję. Obawiamy się, że po tym, jak wpuścimy turystów i liczba nowych przypadków Covid-19 znów wzrośnie, wejdziemy w kolejną blokadę? Nie jestem taka pewna sytuacji.

– powiedziała.

Peeti Kulsirorat, właściciel restauracji w okolicy, obawia się również, że odwiedzający doprowadzą do gwałtownego wzrostu w przypadkach:

Wtedy przemysł turystyczny zostanie ponownie obwiniony jako czarny charakter. Będzie kozłem ofiarnym, tak jak picie alkoholu.

Pan Kulsirorat powiedział, że bieżące ograniczenia – w tym niemożność sprzedaży alkoholu w dużej części kraju – będą miały negatywny wpływ na wakacje ludzi:

Całkowite doświadczenie turystyczne musi być zapewnione w pakiecie zarówno z atmosferą, jak i wygodą. Jeśli przyjdą tutaj i wiele rzeczy jest zakazanych i zamkniętych, jaki jest sens przybycia tutaj? W końcu ludzie zaczną się nudzić wszystkimi ograniczeniami.

Jednak większość kraju nadal boryka się z ograniczeniami, a tylko około 42% populacji jest w pełni zaszczepionych. Tajlandia nadal rejestruje prawie 10 000 infekcji Covid dziennie.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close