GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawo

Duda zgodził się na budowę muru na granicy. Bez zezwoleń, za 1,6 miliarda

Duda podpisał ustawę

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Szacowane koszty budowy zapory to 1 mld 615 mln złotych (1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne). Inwestycja będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej.

Przypomnijmy, że 14 października Sejm przegłosował projekt ustawy o budowie zapory na granicy. Przepisy w tej sprawie przygotowało MSWiA, które tłumaczyło, że ustawa ma pozwolić na pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Senat przyjął ustawę, jednak wprowadził do niej kilka poprawek.

Senatorowie chcieli usunąć z ustawy przepis, który wyłączał informacje dotyczące zapory spod działania zapisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Inna poprawka miała zlikwidować całkowite wyłączenie stosowania prawa zamówień publicznych przy realizacji inwestycji. Senat chciał też, aby do zamówień związanych z inwestycją stosowano przepisy Prawa zamówień publicznych.

29 października Sejm w głosowaniu odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat. Tym samym do budowy zapory nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Ustawa, którą podpisał Duda, przewiduje też możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Przepisy mają wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu.

Terlecki o białoruskiej opozycjonistce: Niech szuka pomocy w Moskwie

Kryzys na granicy

Budowa zapory jest związana z kryzysem migracyjnym i presją ze strony Białorusi. Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że “stać nas na zaporę”, a odpowiednie środki są już zabezpieczone. Z kolei wiceminister Michał Wójcik przekazał, że ogrodzenie, które powstanie na granicy polsko-białoruskiej będzie miało 5,5 metra wysokości i około 200 kilometrów długości. Na zaporę ma się składać także system kamer, wież oraz perymetrii.

Na gruncie stabilnym jej konstrukcja będzie cięższa, natomiast lżejsza konstrukcja zostanie ustawiona na gruncie bagiennym i podmokłym.

– tłumaczył wiceminister.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tys. w samym październiku. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Źródło: Wprost, Onet

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close