Doradztwo biznesowe

Jakie informacje przydatne w handlu możesz znaleźć w bazie firm?

Weryfikacja informacji o kontrahencie lub usługodawcy to jeden z najważniejszych elementów zawierania bezpiecznych transakcji. W dzisiejszych czasach niezbędną wiedzę można uzyskać w łatwy sposób, korzystając z dostępnej w Internecie wiedzy. W ten sposób uda się także dotrzeć do każdego aktywnego na rynku podmiotu. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić oraz na jakie dane zwrócić uwagę, aby wykluczyć wszystkie czynniki ryzyka i znaleźć zaufanego partnera. 

Łatwa weryfikacja dzięki bazie firm

Rozbudowane informacje dotyczące podmiotów gospodarczych są publicznie dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Jest to możliwe nie tylko dzięki urzędowym bazom, takim jak CEIDG, ale również serwisom specjalizującym się w akumulowaniu danych pochodzących z różnych źródeł. Dzięki nim sam proces weryfikacji wybranej firmy lub wyszukiwania przedsiębiorstw jest zdecydowanie prostszy i na dobrą sprawę nie wymaga odwiedzania wielu różnych źródeł. W bazie firm ALEO.com można znaleźć informacje o 3 881 427 podmiotów.

Są też podzielone na kategorie zgodne z profilem działalności, wobec czego wyszukiwanie podmiotu oraz docieranie np. do nowych kontrahentów czy usługodawców jest bardzo proste. To jedno z najważniejszych narzędzi w przypadku m.in. firm handlowych. Często od umiejętnego doboru dostawców zależy ich rentowność oraz bezpieczeństwo transakcji.

Wyszukuj firmy i zdobywaj dane na ich temat

Baza firm może okazać się szczególnie przydatna w dwóch sytuacjach, z którymi przedstawiciele świata biznesu mają bardzo częsty kontakt:

 • Poszukiwanie nowego kontrahenta: dzięki wyszukiwarce oraz drzewku kategorii w bazie firm można w łatwy sposób znaleźć dowolny podmiot, np. przedsiębiorstwa specjalizujące się w konkretnej dziedzinie znajdujące się w pobliżu.
 • Weryfikacja firmy: baza firm umożliwi odnalezienie wybranego podmiotu oraz poznanie rozbudowanych informacji na jego temat. W przeciwieństwie do innych źródeł wszystkie dane zebrane są w jednym miejscu, a więc sam proces będzie zdecydowanie krótszy.

Warto skorzystać z bazy zarówno wtedy, kiedy jako przedsiębiorca poszukujesz nowego kontrahenta, jak i w sytuacji, w której poszukujesz firmy zajmującej się dostawą towarów lub usług jako osoba prywatna. Baza firm pozwoli na szybkie dotarcie do podmiotu zajmującego się konkretnym obszarem działania.

Czego uda się dowiedzieć dzięki bazie firm?

Dane, które uda się ustalić, pochodzą z różnego typu rejestrów. Często są również uzupełniane z jednej strony przez samego przedsiębiorcę, który ma wpływ m.in. na opis firmy, a z drugiej jego dotychczasowych klientów czy kontrahentów dzielących się opiniami na jego temat.

Dzięki bazie firm można poznać:

 • Dane rejestrowe firmy,
 • Numer NIP, KRS, REGON,
 • Dane adresowe i kontaktowe,
 • Informacje dotyczące formy prawnej przedsiębiorstwa,
 • Informacje o profilu działalności (wybrane kody PKD),
 • Kapitał zakładowy spółki,
 • Aktualny odpis z rejestru KRS,
 • Informacje o władzach firmy, w tym udziałowcach, prokurentach, podziale udziałów,
 • Powiązania osobowe,
 • Dane finansowe spółki.

Zakres informacji zależy więc przede wszystkim od formy prawnej prowadzonej działalności, która przekłada się na obowiązki przedsiębiorcy w zakresie udzielania informacji. Ważnym czynnikiem jest również aktywność innych użytkowników.

Jak znaleźć kontrahenta w bazie firm?

Internetowa baza firm pozwala na łatwe wyszukiwanie podmiotów gospodarczych, które mogą np. podjąć współpracę w zakresie dostarczania towarów i usług dla innych przedsiębiorców lub klientów indywidualnych. Aby znaleźć kontrahenta, wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki poszukiwaną frazę — w tym celu można skorzystać np. z określenia profilu działalności lub innych słów kluczowych.

Zobacz także: Facebook zmienia nazwę firmy! Rebranding już w przyszłym tygodniu

Można również skorzystać z rozwijanego drzewka kategorii, umożliwiającego dotarcie do podmiotów specjalizujących się w konkretnych czynnościach. Przykładowo, aby dotrzeć do firm zajmujących się handlem owocowo-warzywnym, należy wejść do kategorii “Przemysł spożywczy”, w którym można znaleźć 90 690 podmiotów, a następnie podkategorii “owocowo-warzywny” zrzeszającej 15852 podmioty.

W łatwy sposób uda się również sprecyzować konkretną lokalizację: w tym celu wystarczy zastosować filtr pozwalający na wskazanie konkretnego województwa. Dodatkowym ułatwieniem są równie tagi ułatwiające poruszanie się w bazie firm.

Weryfikacja firmy

Kluczowe znaczenie przed podpisaniem wiążących umów zyskuje weryfikacja informacji na temat przyszłego kontrahenta czy usługodawcy. W tym celu wystarczy wprowadzić jego dane do wyszukiwarki. Może być to np. nazwa firmy lub imię i nazwisko jej właściciela. W następnym kroku należy przejść do profilu konkretnego podmiotu gospodarczego.

To właśnie tam można znaleźć wszystkie interesujące dane. W dodatkowych zakładkach widnieją natomiast bardziej rozbudowane informacje, dotyczące m.in. powiązań osobowych czy wydolności finansowej podmiotu, co jest niezwykle ważne z perspektywy zawieranych umów. W oddzielnym bloku znajdują się opinie klientów i innych osób.

 

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close