EnergetykaGospodarkaInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

COP26: Ponad 40 krajów zobowiązało się do rezygnacji z węgla

Ważne zobowiązanie na COP26

Ponad 40 krajów zobowiązuje się do odejścia od węgla, zgodnie z zobowiązaniami złożonymi na szczycie klimatycznym COP26. Wśród tych, które podjęły zobowiązanie, znalazły się główne kraje wykorzystujące węgiel, w tym Polska, Wietnam i Chile. Jednak niektóre z największych krajów uzależnionych od węgla, w tym Australia, Indie, Chiny i USA, nie podpisały zobowiązania.

Węgiel jest największym pojedynczym czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu. Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do zakończenia wszelkich inwestycji w nową energetykę węglową w kraju i za granicą. Zgodzili się również na stopniowe wycofywanie energii węglowej w latach 30. XX wieku dla głównych gospodarek, a w latach 40. dla biedniejszych krajów. Dziesiątki organizacji również podpisało się pod zobowiązaniem, a kilka dużych banków zgodziło się na zaprzestanie finansowania przemysłu węglowego.

Koniec węgla jest w zasięgu wzroku. Świat zmierza we właściwym kierunku, gotowy do przypieczętowania losu węgla i skorzystania z ekologicznych i ekonomicznych korzyści budowania przyszłości napędzanej czystą energią.

– powiedział brytyjski sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng.

Jednak brytyjski sekretarz ds. biznesu, Ed Miliband, powiedział, że istnieją „rażące luki” z Chin i innych dużych emitentów, którzy nie zobowiązali się do zaprzestania zwiększania zużycia węgla w kraju. Zauważył również, że nie było nic na temat wycofywania ropy i gazu. Miliband powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii „zwolnił innych z opresji”.

Indie tną podatki na paliwo, bo ceny osiągają rekordowy poziom

Duże postępy, ale to za mało…

Chociaż poczyniono postępy w zmniejszaniu zużycia węgla na całym świecie, w 2019 r. nadal wytwarzał on około 37% światowej energii elektrycznej. Kraje takie jak Republika Południowej Afryki, Polska i Indie będą potrzebowały dużych inwestycji, aby ich sektory energetyczne były czystsze. Juan Pablo Osornio, szef delegacji Greenpeace na COP26, powiedział:

Ogólnie rzecz biorąc, to oświadczenie wciąż nie spełnia ambicji potrzebnych w zakresie paliw kopalnych w tej krytycznej dekadzie. Drobny druk pozornie daje krajom ogromną swobodę wyboru własnej daty wycofania, pomimo błyszczącego nagłówka.

Indie obiecały obniżyć emisje do zera netto do 2070 r. Premier Narendra Modi złożył obietnicę na szczycie COP26 w Glasgow. Brakuje jednak kluczowego celu szczytu COP26, aby kraje zobowiązały się do osiągnięcia tego celu do 2050 r. Zero netto, czyli stanie się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, oznacza nie zwiększanie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Chiny ogłosiły plany neutralności węglowej do 2060 r., podczas gdy USA i UE dążą do osiągnięcia zera netto do 2050 r.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close