EnergetykaGospodarkaMotoryzacjaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłRolnictwoŚwiat

Indie tną podatki na paliwo, bo ceny osiągają rekordowy poziom

Indie obniżają podatki

Indie obniżyły podatki płacone przez konsumentów od benzyny i oleju napędowego, po rosnących kosztach ropy naftowej, które spowodowały rekordowe wzrosty cen paliw. Decyzja ma na celu złagodzenie wzrostu cen i „dalsze ożywienie ogólnego cyklu gospodarczego”. Światowe ceny surowców poszybowały w górę w tym roku, gdy gospodarki na całym świecie wyszły z pandemii. Oczekuje się jednak, że ruch ten zwiększy również popyt na paliwo, ponieważ kraje próbują ograniczyć zużycie paliw kopalnych.

Podatek akcyzowy w Indiach na benzynę został obniżony o 5 rupii za litr i o 10 rupii na olej napędowy.

Obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy również zwiększy konsumpcję i utrzyma niską inflację, pomagając w ten sposób ubogim i średnim klasom.

– czytamy w oświadczeniu rządu.

Po ogłoszeniu przez rząd federalny, co najmniej dziesięciu stanów rządzonych przez partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego lub jego sojuszników, zapowiedziało, że pójdą dalej i obniżą lokalne podatki paliwowe aż o kolejne 7 rupii za litr.

Jarosław Kaczyński zrobił potężnego fikołka w sprawie akcyzy na paliwo

Co z obietnicami klimatycznymi?

Ogłoszenia pojawiły się w przeddzień święta Diwali, które rozpoczyna ruchliwy sezon świąteczny w Indiach, zwykle naznaczony zwiększonymi wydatkami konsumentów. Obniżka podatków prawdopodobnie złagodzi również presję wywieraną na producentów i rolników, którzy zauważyli wzrost kosztów ogólnych z powodu rosnących kosztów paliwa.

Światowe ceny ropy wzrosły w tym roku, co mocno uderzyło w Indie, ponieważ zazwyczaj importują one około 85% zużywanej ropy. Pomogło to podnieść ceny benzyny i oleju napędowego do rekordowych poziomów. Obniżenie cen oleju napędowego było jednym z głównych żądań ze strony rolników, którzy od ponad roku organizują serię poważnych protestów.

W oświadczeniu rządu stwierdzono, że obniżenie podatku od oleju napędowego „będzie wsparciem dla rolników w nadchodzącym sezonie Rabi”. Uprawy Rabi – takie jak pszenica, jęczmień i gorczyca – są zazwyczaj wysiewane po sezonie monsunowym w połowie listopada. Oczekuje się jednak, że obniżki podatków zwiększą zużycie benzyny i oleju napędowego, mimo że światowi przywódcy, w tym premier Modi, zbierają się na konferencji klimatycznej COP26, aby zająć się uzależnieniem światowej gospodarki od paliw kopalnych.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close