GospodarkaNieruchomościPaństwoPolitykaPolska

Rząd PiS chce odebrać Polakom prawo do posiadania własnego nagrobku

Choć brzmi to jak ponury żart, to naprawdę rząd PiS zamierza wprowadzić przepis, mówiący o tym, że nagrobki stawiane na kwaterach mają być własnością cmentarza. Czyli w przeciwieństwie do obecnej sytuacji — ponieważ teraz należą do osób, które je stawiają. To jedno z założeń Polskiego ładu, choć eksperci łapią się za głowę, a branża obawia się kolejnych problemów.

PiS zabierze ludziom prawo do własnych grobów? Oto jeden szczegół Polskiego Ładu

Prawo i Sprawiedliwość, niczym wodzowska partia Kim Dzon Una, pragnie władać zarówno życiem, jak i śmiercią swych obywateli. Tak przynajmniej przekornie można byłoby powiedzieć o założeniach nowych przepisów, które mają nadejść z Polskim Ładem.

I choć założenia mogłyby być pozytywne — ustawa mówi bowiem o pochówkach i funkcjonowaniu cmentarzy mówi bowiem o cyfryzacji systemu. Niemniej jednak, jeden z zapisów projektu jest bardzo kontrowersyjny i wywołuje szereg obaw. Nowelizacja ustawy przewiduje bowiem, że Polacy nie będą już więcej właścicielami stawianych nagrobków i pomników swoim bliskim.

Zobacz również: Pisowski radny wyśmiewał szczepionki na COVID-19. A teraz? “Duszę się”

Jak informuje Radio Zet według założeń projektu, w kraju ma powstać centralny rejestr grobów i miejsc spoczynków, rejestr cmentarzy, a nawet elektroniczna karta zgonu, czy elektroniczne księgi cmentarne. W projekcie ustawy PiS wskazuje, że:

[…] Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu.

Nowe prawo ma zostać wprowadzone już w 2022 roku. W obecnej sytuacji to osoba, która sfinansowała budowę nagrobka lub pomnika jest jego pełnym właścicielem. Natomiast jak informuje Radio Zet, nowa ustawa to zmieni, ponieważ:

[…] osoba dysponująca prawem do danej kwatery cmentarnej będzie mogła nadbudować grób, ale jego inwestycja będzie należeć do właściciela cmentarza.

Zobacz również: Katastrofa demograficzna w Polsce! Sytuację próbują ratować obcokrajowcy

Swoje obawy przekazał Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego
w rozmowie z Super Expressem. Wolnicki stwierdził, że ustawa to:

Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią — w sensie nagrobki — należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuje, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza?

Niestety zarówno na te, jak i inne pytania długo nie poznamy odpowiedzi.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close