Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiatZdrowie i medycyna

Greta Thunberg twierdzi, że szczyt klimatyczny COP26 był „porażką”

Greta Thunberg rozczarowana szczytem klimatycznym

Greta Thunberg powiedziała na masowym wiecu w Glasgow, że szczyt klimatyczny COP26 był “porażką”. Szwedzka aktywistka dołączyła wcześniej do tysięcy młodych ludzi – w tym strajkujących uczniów szkół – w marszu przez miasto. Zwróciła się do tłumu, gdy ten dotarł na George Square, mówiąc, że potrzebne są “natychmiastowe i drastyczne” cięcia emisji.

Marsz został zorganizowany przez organizację Fridays for Future Scotland, grupę założoną przez młodych ludzi zainspirowanych przez Thunberg. Była to jedna z największych z serii demonstracji odbywających się przez cały czas trwania szczytu, który odbywa się w mieście.

Nie jest tajemnicą, że COP26 jest porażką. Powinno być oczywiste, że nie możemy rozwiązać kryzysu za pomocą tych samych metod, które wpędziły nas w niego w pierwszej kolejności. Potrzebujemy natychmiastowych drastycznych rocznych cięć emisji, niepodobnych do niczego, co świat kiedykolwiek widział. Ludzie u władzy mogą nadal żyć w swojej bańce wypełnionej swoimi fantazjami, jak wieczny wzrost na skończonej planecie i rozwiązania technologiczne, które nagle pojawią się pozornie znikąd i wymażą wszystkie te kryzysy ot tak sobie. Wszystko to podczas gdy świat dosłownie płonie, płonie, i podczas gdy ludzie żyjący na pierwszej linii frontu nadal ponoszą ciężar kryzysu klimatycznego.

– powiedziała Greta Thunberg.

Greta Thunberg: Banki nie mogą finansować niszczenia klimatu

Wielki pochód w obronie klimatu

Aktywistka opisała szczyt klimatyczny ONZ jako “dwutygodniową celebrację biznesu jak zwykle i bla, bla, bla”, aby “utrzymać biznes jak zwykle” i “stworzyć luki prawne, aby czerpać korzyści dla siebie”. Aktywiści z kilku innych krajów również wygłosili przemówienia o tym, jak zmiany klimatyczne już wpływają na ich ojczyzny. Wśród nich była między innymi Vanessa Nakate z Ugandy, która powiedziała:

Historycznie Afryka jest odpowiedzialna za zaledwie 3% globalnych emisji, a mimo to Afrykańczycy cierpią z powodu niektórych z najbardziej brutalnych skutków napędzanych przez kryzys klimatyczny. Ale podczas gdy globalne południe jest na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego, nie ma ich na pierwszych stronach światowych gazet.

Greta Thunberg przyłączyła się do marszu, który z Kelvingrove Park dotarł do centrum miasta. Pochód przemaszerował przez zachodni kraniec miasta, mijając miejsce COP26 w Scottish Events Campus, po czym skierował się w stronę centrum. Zakończył się na George Square, gdzie ustawiono scenę i głośniki.

Charlie O’Rourke, 14 lat, z Glasgow, opuścił szkołę, aby wziąć udział w marszu wraz z matką Cairsty i siostrą. Powiedział, że globalni przywódcy na COP26 muszą “słuchać ludzi”. Jego matka powiedziała, że była tam dla swoich dzieci i dla “nadchodzących pokoleń, aby po prostu pokazać, że coś musi się wydarzyć i musi się wydarzyć bardzo szybko”. Finlay Pringle, 14, z Ullapool w Highlands, podróżował pociągiem do Glasgow ze swoim ojcem, aby wziąć udział w marszu.

Jeśli naprawdę, naprawdę coś kochasz i chcesz to chronić, bez względu na to, co to jest, nie musi to być uderzenie w klimat, ale jeśli jest coś, co kochasz i chcesz to chronić, to powinieneś to zrobić, nie zastanawiaj się nad tym dwa razy.

– powiedział.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close