GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoRynek pracyŚwiatTurystyka

USA odnotowuje silny wzrost zatrudnienia po letnim spowolnieniu

W USA obserwujemy silny wzrost zatrudnienia

Amerykańscy pracodawcy zatrudnili więcej nowych pracowników w październiku niż oczekiwano, po spowolnieniu w lecie. Firmy w USA dodały 531 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła nieznacznie do 4,6%, jak wynika z oficjalnych danych. Dane za wrzesień również zostały skorygowane w górę.

Rozprzestrzenianie się wariantu Delta i spowolnienie wzrostu gospodarczego spowodowały tłumienie zatrudnienia w okresie letnim, wraz z widoczną niechęcią części pracowników do powrotu do pracy. W efekcie wielu pracodawców walczy z rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników. Wielu z nich podnosi płace, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników. Dane Bureau for Labor Statistics pokazały, że średnia płaca w sektorze prywatnym wzrosła nieznacznie w październiku, o 11 centów, do 30,96 dolarów za godzinę, ale wzrost ten jest kolejnym po sześciu miesiącach silnego wzrostu płac.

Wzrost średnich zarobków o 4,9% w ciągu ostatniego roku nie przewyższa rocznej inflacji, która we wrześniu wynosiła 5,4%. Zrewidowane dane za wrzesień pokazały, że w tym miesiącu powstało o wiele więcej miejsc pracy, 312 000, niż początkowo podawano 197 000. Dane za sierpień również zostały zrewidowane w górę z 366 000 do 483 000. Odnotowano znaczące wzrosty w branży turystycznej i hotelarskiej, w usługach profesjonalnych i biznesowych, w produkcji oraz w transporcie i magazynowaniu, podało Biuro. Dane te wskazują na silny trend wzrostowy, choć wzrost zatrudnienia jest wciąż poniżej poziomu z pierwszej połowy roku.

Ryszard Terlecki do kobiety w galerii handlowej: “Jest pani kretynką”

Biden wykorzystał raport

Prezydent USA Joe Biden wykorzystał październikowy raport o zatrudnieniu do zwycięskiego okrążenia, podkreślając, że ożywienie było szybsze i silniejsze niż przewidywano. Powiedział, że bezrobocie spadło w tym roku bardziej niż w jakimkolwiek innym od 1950 roku. Solidny raport o zatrudnieniu sygnalizuje, że po kilku miesiącach rozczarowujących danych, gospodarcze skutki fali delty wreszcie ustępują.

Nigdzie nie było to bardziej widoczne niż w sektorze rekreacji i hotelarstwa, w którym przybyło 164 tys. miejsc pracy. Zyski nie były ograniczone do jednej branży. W całym sektorze prywatnym zatrudnienie było wysokie, m.in. w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych oraz produkcji. Wciąż jednak pozostaje duży dołek, z którego trzeba się wygrzebać.

W kraju jest o ponad cztery miliony mniej miejsc pracy niż przed pandemią. A współczynnik aktywności zawodowej – mierzący odsetek osób, które mają pracę lub aktywnie jej poszukują – pozostaje na niezmienionym poziomie, nawet w sytuacji, gdy ożywienie gospodarcze nabiera tempa. Duża liczba pracowników, którzy opuścili amerykański rynek pracy w czasie pandemii, nie wydaje się spieszyć z powrotem. I nie jest jasne, czy wrócą. Analitycy z zadowoleniem przyjęli raport jako silną oznakę ożywienia po pandemii.

Pokazuje on, że rynek pracy uzdrawia się do tego stopnia, że możemy spodziewać się jeszcze większych zysków w przyszłym miesiącu, gdy więcej osób powróci na rynek pracy.

– powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynku w Spartan Capital Securities w Nowym Jorku.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close