InwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTransport

Joe Biden: Ustawa o infrastrukturze to monumentalny krok

Joe Biden zachwycony swoją ustawą

Prezydent Joe Biden uznał uchwalenie swojego przełomowego pakietu wydatków na infrastrukturę o wartości 1 bln dolarów za “monumentalny krok naprzód”. Negocjacje nad obszernym projektem ustawy o robotach publicznych, który przeszedł przez Izbę Reprezentantów stosunkiem głosów 228-206, doprowadziły do gorzkiego podziału wśród Demokratów.

Wreszcie tydzień infrastruktury. Jestem tak szczęśliwy, że mogę to powiedzieć: tydzień infrastruktury.

– powiedział Biden dziennikarzom.

Bardziej ambitny projekt ustawy o wydatkach socjalnych faworyzowany przez liberałów został odłożony na później. Pakiet infrastrukturalny zmierza teraz na biurko Bidena, by zostać podpisany jako ustawa. Okrzyknięta jako środek wydatkowy “jedyny w swoim rodzaju”, ustawa infrastrukturalna proponuje 550 mld dolarów nowych wydatków federalnych w ciągu następnych ośmiu lat na modernizację autostrad, dróg i mostów, a także na modernizację miejskich systemów tranzytowych i sieci kolei pasażerskich. Porozumienie przewiduje również fundusze na czystą wodę pitną, szybki internet i ogólnokrajową sieć punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Jest to największa inwestycja federalna w infrastrukturę kraju od dziesięcioleci i jest postrzegana jako główne zwycięstwo prezydenta USA w kraju.

Zrobiliśmy monumentalny krok naprzód jako naród. Zrobiliśmy coś, co już dawno powinno być zrobione… inwestycja raz na pokolenie, która stworzy miliony miejsc pracy, modernizując infrastrukturę, nasze drogi, nasze mosty, nasze łącza szerokopasmowe, cały szereg rzeczy.

– powiedział Biden dziennikarzom.

USA odnotowuje silny wzrost zatrudnienia po letnim spowolnieniu

Lewica przeciwko

Projekt będzie finansowany na kilka sposobów, w tym z niewydanych funduszy na pomoc w nagłych wypadkach z pandemii Covid.Jego przejście oznacza ogromne osiągnięcie dla administracji Bidena w obliczu niskich wskaźników aprobaty i porażki Demokratów w wyborach gubernatorskich w Wirginii w tym tygodniu.

Trzy miesiące temu 19 Republikanów przyłączyło się do Demokratów, by zatwierdzić ustawę w równo podzielonym Senacie, co było rzadkim dwupartyjnym wyczynem w coraz bardziej podzielonym Kongresie. W piątek ustawa przeszła przez Izbę z poparciem 13 republikanów, ale bardziej liberalni ustawodawcy nie zgodzili się na ostateczną wersję ustawy, narzekając, że kluczowe liberalne polityki zostały porzucone w zamian za dwupartyjne zwycięstwo.

Przeciwko ustawie głosowało sześciu Demokratów, w tym Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku i Ilhan Omar z Minnesoty. Sześcioosobowa grupa – zwana The Squad – to jedni z najbardziej lewicowych i postępowych członków Izby. Członkowie Kongresowego Kaukazu Postępowego zobowiązali się, że nie poprą ustawy infrastrukturalnej, dopóki nie przegłosują oddzielnej ustawy o opiece społecznej, która przeznacza 1,75 mld dolarów na opiekę zdrowotną, edukację i inicjatywy związane ze zmianami klimatycznymi.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie to największa ekspansja amerykańskiej sieci bezpieczeństwa od ponad 50 lat. Demokraci kontrolują obie izby Kongresu bardzo niewielką większością głosów, więc do uchwalenia ustawy potrzebne jest niemal powszechne poparcie. Centrowi Demokraci nadal sprzeciwiają się rozmiarom i zakresowi rozległej ustawy. Upierają się, by zobaczyć pełną księgowość jej ekonomicznych skutków.

W piątek liderzy Izby wynegocjowali kompromis, nalegając na głosowanie nad ustawą infrastrukturalną, któremu towarzyszyło głosowanie proceduralne w celu rozpoczęcia debaty nad ustawą o wydatkach socjalnych. Izba przegłosowała głosowanie proceduralne na początku soboty stosunkiem głosów 221 do 213. Sporządzenie niezależnej oceny kosztów ustawy socjalnej zajmie co najmniej dwa tygodnie, choć liderzy Demokratów wyrazili przekonanie, że ustawa zostanie uchwalona przed Świętem Dziękczynienia pod koniec listopada. Joe Biden może już jednak ogłaszać sukces.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close