InwestycjePaństwoŚwiatTransportTurystyka

Port lotniczy w Sydney zgadza się na transakcję wykupu

Port lotniczy w Sydney na sprzedaż?

Port lotniczy w Sydney zgodził się przyjąć ofertę przejęcia od grupy inwestorów o wartości 17,5 mld dolarów. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, będzie to jeden z największych wykupów w historii Australii. Porozumienie zostało zawarte po tym, jak Sydney Aviation Alliance (SAA) podniosło swoją ofertę w odpowiedzi na odrzucenie przez właściciela lotniska jego wcześniejszej oferty. Proponowana sprzedaż napotyka jednak na szereg potencjalnych przeszkód, co oznacza, że proces ten może potrwać jeszcze wiele miesięcy.

Zarządy Sydney Airport wierzą, że wynik odzwierciedla odpowiednią długoterminową wartość dla lotniska i jednogłośnie rekomendują propozycję posiadaczom papierów wartościowych, z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków, takich jak zatwierdzenie przez niezależnego eksperta i brak lepszej propozycji.

– powiedział prezes Sydney Airport David Gonski w oświadczeniu dla giełdy.

Ogłoszenie transakcji dla największego operatora lotniska w Australii nastąpiło wkrótce po tym, jak kraj ponownie otworzył swoje granice dla międzynarodowych podróży. Od początku listopada, po raz pierwszy od ponad półtora roku, w pełni zaszczepieni turyści z zagranicy mogą wjeżdżać do dwóch największych stanów Australii bez konieczności kwarantanny. Również miliony Australijczyków mogą teraz swobodnie podróżować za granicę.

Macron twierdzi, że premier Australii kłamał w sprawie AUKUS

Jeszcze trochę to potrwa

Port lotniczy w Sydney chce kupić spółka SAA. SAA składa się z australijskich firm IFM Investors, QSuper i AustralianSuper oraz amerykańskiej Global Infrastructure Partners. Umowa musi jeszcze pokonać kilka przeszkód, w tym niezależny raport na temat przejęcia, zanim będzie mogła zostać sfinalizowana.

Wymaga również zatwierdzenia przez trzy czwarte udziałowców lotniska, jak również zielone światło od australijskich organów regulacyjnych. Zarząd Sydney Airport powiedział, że planuje zorganizować spotkania w sprawie transakcji w pierwszym kwartale 2022 roku. Akcje spółki wzrosły o 2,8 proc. podczas poniedziałkowego handlu na giełdzie w Sydney.

Jakiś czas temu australijski rząd i gigant telekomunikacyjny Telstra kupują spółkę telekomunikacyjną z Pacyfiku w ramach joint venture. Posunięcie to jest postrzegane jako polityczna blokada wpływów Chin w regionie. Firma Telstra nazwała umowę o wartości 2,1 miliarda dolarów australijskich (1,6 miliarda dolarów amerykańskich) „wyjątkową i bardzo atrakcyjną komercyjną okazją do zwiększenia obecności w regionie”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close