EnergetykaOchrona środowiskaPaństwoPrawoŚwiat

Przemysł paliw kopalnych ma największą delegację na COP26

Lobbyści paliw kopalnych na COP26

Jak wynika z analizy Global Witness, na COP26 jest więcej delegatów związanych z przemysłem paliw kopalnych niż z jakiegokolwiek innego kraju. Kampanie prowadzone przez Global Witness oceniły listę uczestników opublikowaną przez ONZ na początku tego spotkania. Odkryli, że na szczyt klimatyczny akredytowano 503 osoby mające powiązania z interesami związanymi z paliwami kopalnymi. Mówi się, że delegaci ci lobbują na rzecz przemysłu naftowego i gazowego, a działacze kampanii twierdzą, że należy ich zakazać.

Przemysł paliw kopalnych spędził dekady na zaprzeczaniu i opóźnianiu prawdziwych działań w sprawie kryzysu klimatycznego, dlatego jest to tak ogromny problem. Ich wpływ jest jednym z największych powodów, dla których 25 lat rozmów klimatycznych ONZ nie doprowadziło do prawdziwych cięć w globalnych emisjach.

– mówi Murray Worthy z Global Witness.

W COP26 bierze udział około 40 tysięcy osób. Brazylia ma największy oficjalny zespół negocjatorów według danych ONZ, z 479 delegatami. Wielka Brytania, która jest gospodarzem rozmów w Glasgow, ma 230 zarejestrowanych delegatów.

Co zalicza się do lobbystów paliw kopalnych?

Global Witness, Corporate Accountability i inni, którzy przeprowadzili analizę, definiują lobbystę paliw kopalnych jako kogoś, kto jest częścią delegacji stowarzyszenia handlowego lub jest członkiem grupy, która reprezentuje interesy firm naftowych i gazowych. W sumie zidentyfikowali oni 503 osoby zatrudnione przez te interesy lub z nimi związane podczas szczytu COP26.

Stwierdzili również, że:

  • lobbyści paliw kopalnych są członkami delegacji 27 krajów, w tym Kanady i Rosji,
  • lobby paliw kopalnych na COP26 jest większe niż łączna suma ośmiu delegacji z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu w ciągu ostatnich 20 lat,
  • ponad 100 firm z branży paliw kopalnych jest reprezentowanych na szczycie, a 30 stowarzyszeń handlowych i
  • organizacji członkowskich jest również obecnych,
    lobbyści paliw kopalnych przyćmiewają dwa do jednego oficjalny elektorat tubylczy UNFCCC.

Jedną z największych grup zidentyfikowanych przez Global Witness było Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (IETA), w którym uczestniczyło 103 delegatów, w tym trzy osoby z firmy BP, zajmującej się wydobyciem ropy i gazu. Według Global Witness, IETA jest wspierana przez wiele dużych firm naftowych, które promują offset i handel emisjami dwutlenku węgla jako sposób na umożliwienie im dalszego wydobycia ropy i gazu.

Jest to stowarzyszenie, którego członkami jest ogromna liczba firm z branży paliw kopalnych. Jego agenda jest napędzana przez firmy paliw kopalnych i służy interesom firm paliw kopalnych.

– przekazano.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close