Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPrawoŚwiat

Akcje Tesli spadają po sondażu Elona Muska na Twitterze

Akcje Tesli spadają

Akcje Tesli spadły o 4,9% po tym, jak użytkownicy Twittera zagłosowali na korzyść szefa Elona Muska, sprzedającego 10% swoich udziałów, aby zapłacić podatek. Musk ankietował swoich zwolenników na Twitterze, czy powinien sprzedać akcje, a 58% z 3,5 mln kont, które głosowały, odpowiedziało, że powinien. To może skutkować pozbyciem się prawie 21 mld dolarów akcji.

Elon Musk przeprowadził ankietę w weekend w odpowiedzi na “podatek miliarderów” zaproponowany przez amerykańskich Demokratów. Musk – który jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie – zobowiązał się, że będzie przestrzegać wyników ankiety, “bez względu na to, w jaki sposób to pójdzie”. Demokraci zaproponowali plany wymierzone w miliarderów poprzez opodatkowanie ich aktywów, takich jak akcje.

Miliarderzy są często wynagradzani w akcjach, co oznacza, że ich majątek rośnie lub spada w zależności od cen akcji. Ale podatek od zysków płacą dopiero po sprzedaży akcji. Elon Musk ma dużą liczbę opcji na akcje, które mają wygasnąć w przyszłym roku. Aby je zrealizować, Musk musiałby zapłacić wysoki rachunek podatkowy.

Na dzień 30 czerwca, udziały pana Muska w Tesli wynosiły około 170,5 mln akcji, a sprzedaż 10% wyniosłaby blisko 21 mld dolarów, w oparciu o piątkowe ceny zamknięcia. Dyrektor naczelny, który obecnie posiada 23% udziałów w Tesli, nie skomentował jeszcze publicznie wyniku ankiety na Twitterze.

Tesla Elona Muska odnotowuje rekordową sprzedaż i zyski

Musk musi sprzedać udziały

Musk napisał na Twitterze, że nie bierze pensji ani premii od żadnej ze swoich firm, co oznacza, że nie ma żadnych dochodów, od których trzeba płacić podatek dochodowy.

Elon Musk nie lubi robić rzeczy w konwencjonalny sposób i dlatego przeprowadzenie ankiety na Twitterze na temat tego, czy powinien sprzedać 10% swoich udziałów w Tesli może wydawać się szalone, ale można powiedzieć, że jest to dla niego normalne zachowanie.

– powiedział Russ Mould, dyrektor w AJ Bell Investment.

Mould powiedział, że sytuacja była “otwartym zaproszeniem dla sprzedawców, aby “postawić zakład, że akcje Tesli spadną”, który wygenerowałby zysk dla nich, jeśli akcja spadnie w cenie. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, amerykański regulator, odmówili komentarza.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close