EnergetykaInwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPrawoPrzemysłŚwiat

COP26: Projekt umowy wzywa do silniejszych celów redukcji CO2

Projekt umowy na COP26

W projekcie porozumienia opublikowanym na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow wzywa się kraje do wzmocnienia swoich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do końca 2022 roku. Dokument mówi, że wrażliwe narody muszą uzyskać więcej pomocy, aby poradzić sobie ze śmiertelnymi skutkami globalnego ocieplenia. Mówi również, że kraje powinny przedstawić długoterminowe strategie osiągnięcia zera netto do końca przyszłego roku.

Krytycy twierdzą, że projekt paktu nie idzie wystarczająco daleko, ale inni z zadowoleniem przyjęli jego koncentrację na celu 1,5 °C. Dokument, który został opublikowany przez prezydencję brytyjską COP26, będzie musiał zostać wynegocjowany i uzgodniony przez kraje uczestniczące w rozmowach.

Dokument może mieć zaledwie siedem stron, ale stara się ukierunkować COP26 na szereg istotnych kroków, które zapobiegną globalnemu wzrostowi temperatury powyżej 1,5°C w tym stuleciu. Być może najważniejszą częścią tego jest nakłonienie krajów do poprawy ich planów redukcji emisji dwutlenku węgla.

W tym celu niniejszy projekt decyzji wzywa strony do „ponownego przyjrzenia się i wzmocnienia celów na 2030 r. w ich wkładach ustalonych na szczeblu krajowym, tak jak jest to konieczne, aby dostosować się do celu dotyczącego temperatury porozumienia paryskiego do końca 2022 r.”.

Przemysł paliw kopalnych ma największą delegację na COP26

Czy duże kraje się zastosują?

Kraje rozwijające się odczuwają pewną pociechę widząc, że ich potrzeby finansowe są uwzględniane, ponieważ kraje proszone są o zmobilizowanie finansowania klimatycznego „ponad 100 miliardów dolarów rocznie”, a projekt z zadowoleniem przyjmuje kroki mające na celu wprowadzenie znacznie większej, choć jeszcze niesprecyzowanej kwoty dla wsparcie od 2025 roku.

Strata i zniszczenie, kwestia o kluczowym znaczeniu dla świata rozwijającego się, została ujęta w projekcie z zachętą dla bogatszych krajów do zintensyfikowania działań i wsparcia, w tym finansowania dla biedniejszych narodów.

Dokument wzywa również kraje do przyspieszenia wycofywania węgla i subsydiów dla paliw kopalnych – ale nie ma konkretnych dat ani celów w tej kwestii. Działacze z zadowoleniem przyjmą włączenie i będą mieć nadzieję, że przetrwa ono w ostatecznym tekście. Ciekawie będzie zobaczyć, jak kraje takie jak Chiny, Indie, Brazylia i Arabia Saudyjska odpowiedzą na tę prośbę o przedłożenie nowych planów do końca przyszłego roku.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close