Business lifestyleGospodarkaHandelInwestycjeMotoryzacjaPaństwoŚwiatTechnologieTransport

Firma Rivian zebrała prawie 12 miliardów dolarów ze sprzedaży akcji

Rivian pozyskuje miliardy

Akcje firmy Rivian, zajmującej się pojazdami elektrycznymi, mają rozpocząć handel w Nowym Jorku w środę, po zebraniu od inwestorów ponad 11,9 miliarda dolarów. To dlatego, że akcje zostały wycenione na 78 USD za sztukę, znacznie powyżej docelowego zakresu spółki. Ta giełda plasuje się w pierwszej dziesiątce pierwszych ofert publicznych (IPO) wszechczasów w USA.

Jednak firma Rivian zaczęła dostarczać swoje pierwsze elektryczne pick-upy klientom dopiero we wrześniu. A kalifornijski start-up poniósł straty w wysokości ponad 2 miliardów dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak producent furgonetek i ciężarówek wzbudził duże zainteresowanie inwestorów, po części dlatego, że ma już wsparcie internetowego giganta Amazon.

Pokonał też takich rywali jak Ford i General Motors w segmencie rynku – małych ciężarówek, pick-upów i SUV-ów – który jest popularny wśród amerykańskich kierowców. Akcje zostały wycenione na 78 USD za sztukę, czyli powyżej docelowego przedziału 72-74 USD.

Rivian istnieje, aby tworzyć produkty i usługi, które pomagają naszej planecie przejść na energetykę i transport neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

– powiedział RJ Scaringe, założyciel i dyrektor generalny firmy, w zgłoszeniu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przed wprowadzeniem akcji na giełdę.

Akcje Tesli spadają po sondażu Elona Muska na Twitterze

Druga Tesla?

Rivian jest już porównywany do Tesli Elona Muska, która zmieniła rynek samochodów elektrycznych. Oprócz pick-upa, Rivian ma rozpocząć wprowadzanie swojego SUV-a w grudniu, a dostawczego vana w 2023 roku.

To właśnie zainspirowało mnie do założenia Rivian i to napędza każdą decyzję, którą podejmujemy jako organizacja.

– dodał Scaringe.

Firma została założona w 2009 roku jako Mainstream Motors, a w 2011 roku zmieniła się na Rivian, nazwę wywodzącą się od „Indian River”. Początkowo Scaringe kontynuował pomysł elektrycznego samochodu sportowego, ale później zmienił kierunek, aby skupić się na ciężarówkach i furgonetkach.

Ostatnio Rivian zainwestował dużo w produkcję R1T, który został zaprojektowany jako pojazd przygodowy z aspiracjami na świeżym powietrzu. Jest wyposażony w opcję trzyosobowego mocowania do dachu namiotu i wysuwanej szafki kuchennej do gotowania na łonie natury. Ale kluczowe dla zainteresowania inwestorów są relacje firmy z Amazonem, który nie tylko posiada 20% udziałów w Rivian, ale także powiedział, że kupi od firmy 100 000 elektrycznych dostawczych samochodów dostawczych, gdy firma zacznie je również wprowadzać.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close