InwestycjeKultura i sztukaNaukaŚwiatTechnologieTransport

Powrót NASA na powierzchnię Księżyca przesunięty do 2025 r.

NASA powróci na Księżyc trochę później

Pierwsza misja NASA od 1972 roku, mająca na celu umieszczenie ludzi na powierzchni Księżyca, została przesunięta o rok do 2025 roku. Niewielu obserwatorów spodziewało się, że NASA przyjmie poprzednią datę w 2024 r. z powodu niedoboru funduszy i procesu sądowego dotyczącego pojazdu lądującego. Jednak szef agencji kosmicznej Bill Nelson potwierdził opóźnienie na konferencji prasowej we wtorek.

Powrót na Księżyc tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe, jest priorytetem agencji. Jednak biorąc pod uwagę niedawny proces sądowy i inne czynniki, pierwsze lądowanie człowieka podczas programu Artemis prawdopodobnie nastąpi nie wcześniej niż w 2025 r.

– powiedział.

W ramach programu Artemis NASA wyśle ​​pierwszą kobietę i trzynastego mężczyznę na powierzchnię Księżyca. Amerykański sędzia federalny podtrzymał niedawno decyzję agencji o przyznaniu kontraktu na budowę lądownika księżycowego na potrzeby tej misji firmie SpaceX należącej do Elona Muska.

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, zakwestionował tę decyzję, po części dlatego, że powiedział, że kontrakt miał zostać przyznany więcej niż jednemu oferentowi. Firma Bezosa, Blue Origin, nawiązała współpracę z trzema innymi firmami lotniczymi, aby ubiegać się o prestiżowy kontrakt na lądownik.

Orzeczenie z zeszłego tygodnia oznacza, że ​​wersja statku kosmicznego SpaceX – obecnie testowana w miejscu w południowo-wschodnim Teksasie – będzie pojazdem używanym do przenoszenia ludzi na powierzchnię Księżyca podczas tej misji.

NASA wybiera miejsce lądowania dla łazika księżycowego

Najpierw testy

Pierwsza misja w ramach programu Artemis ma wylecieć w lutym przyszłego roku. NASA wystrzeli statek kosmiczny Orion na potężnej rakiecie Space Launch System (SLS) bez ludzi na pokładzie.

Podczas tej misji Orion będzie latał wokół Księżyca w podróży trwającej trzy tygodnie, aby przetestować swoje systemy. Nelson powiedział, że pierwszy lot z astronautami – Artemis-2 – nastąpi teraz w 2024 roku. Będzie też latał wokół Księżyca.

Artemis-3 będzie pierwszą misją, która powróci na powierzchnię Księżyca od czasu Apollo 17 w 1972 roku. Ma wylądować na południowym biegunie Księżyca, który, jak się uważa, zawiera ogromne zapasy lodu wodnego w kraterach, które nigdy nie widzą światła słonecznego. Lód w tych kraterach mógłby zostać wykorzystany do produkcji paliwa rakietowego na Księżycu, co obniżyłoby koszty eksploracji Księżyca, ponieważ nie musiałby być wysyłany z Ziemi.

W programie NASA zobaczymy także pierwszą nie-białą osobę lądującą na Księżycu, choć nie jest jasne, czy stanie się to podczas misji Artemis-3, czy w późniejszej misji.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close