HandelInwestycjeKultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiatTransport

Boeing zawiera ugodę z rodzinami ofiar katastrofy w Etiopii

Boeing idzie na ugodę

Boeing osiągnął porozumienie z rodzinami 157 osób, które zginęły w katastrofie 737 Max w Etiopii w 2019 roku. Jak wynika z dokumentów sądowych w Chicago, producent samolotu bierze na siebie odpowiedzialność za ich śmierć.

W zamian rodziny ofiar nie będą dochodzić od firmy odszkodowania za straty moralne.

Prawnicy rodzin ofiar powiedzieli, że Boeing nadal będzie „w pełni odpowiedzialny”, przyjmując porozumienie jako znaczący kamień milowy.

Akcje Boeinga spadły po tych wiadomościach o 1% do 218,50 USD.

Porozumienie otwiera drogę rodzinom spoza Stanów Zjednoczonych, w krajach takich jak Etiopia i Kenia, do ubiegania się o odszkodowanie przez sądy amerykańskie, a nie w swoich krajach ojczystych, co może być trudniejsze i skutkować niższymi płatnościami.

Dyrektorzy Boeinga stoją w obliczu procesu sądowego inwestorów w związku z awariami.
Mark Pegram z Wielkiej Brytanii, którego syn Sam był jedną z ofiar, powiedział:

Głównym pozytywem dla nas jest to, że Boeing przyznaje się do odpowiedzialności, a nie zrzuca winę na Ethiopian Airlines lub pilotów…

Debbie, matka Sama, powiedziała:

Wszystko, co chcemy zrobić z jakąkolwiek rekompensatą, to założyć organizację charytatywną w imieniu Sama. To jest to, co chcemy zrobić i tego Sam chciałby, abyśmy zrobili.

Raport Izby Reprezentantów: Boeing jest winny dwóch katastrof lotniczych 737 MAX!

Przyznanie się do winy

W chwili katastrofy 737 Max był najlepiej sprzedającym się samolotem Boeinga.

Jednak dwa śmiertelne wypadki w ciągu pięciu miesięcy – lot linii Ethiopia Airlines z Addis Abeby, a wcześniej odrzutowiec Lion Air, który wpadł do morza w pobliżu Indonezji – sygnalizowały poważne awarie w samolocie.

Samoloty były uziemione na 20 miesięcy, podczas gdy prowadzono dochodzenia, ale od tego czasu pozwolono im wrócić do operacji po tym, jak firma wprowadziła znaczące zmiany w oprogramowaniu i szkoleniu.

Świat mógł ruszyć dalej, a 737 Max może znowu latać, ale dla wielu rodzin tych, którzy zginęli, smutek i poczucie straty pozostają rzeczywiście bardzo surowe.

W okresie od dwóch wypadków z udziałem 737 Max Boeing spotykał się z krytyką za pozory odwracania winy gdzie indziej, na przykład poprzez kwestionowanie umiejętności pilotów.

Tak więc przyznanie się do odpowiedzialności naprawdę ma znaczenie.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close