Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelInwestycjeMarketingMediaMotoryzacjaPaństwoPrawoTechnologie

Elon Musk sprzedaje akcje za 5 miliardów po sondażu na Twitterze

Elon Musk sprzedał akcje Tesli

Dyrektor naczelny Tesli, Elon Musk, sprzedał akcje za około 5 miliardów dolarów.
Decyzja jest następstwem sondażu, w którym miliarder zapytał swoich 63 milionów obserwujących na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich udziałów w Tesli.

Akcje firmy spadły o około 16% w ciągu dwóch dni po ogłoszeniu sondażu na korzyść jego sprzedaży, zanim w środę odrobiły straty.

Tesla jest najcenniejszym producentem samochodów na świecie, wycenianym na giełdzie na ponad 1 biliona dolarów. W ostatnim czasie firma ponownie biła rekordy sprzedaży i zysków.

Elon Musk sprzedał prawie 3,6 miliona akcji Tesli o wartości około 4 miliardów dolarów. Sprzedał również kolejne 934 000 akcji za około 1,1 miliarda dolarów po skorzystaniu z opcji nabycia prawie 2,2 miliona akcji, zgodnie z dokumentami złożonymi w amerykańskim regulatorze giełdowym.

Akcje Tesli spadają po sondażu Elona Muska na Twitterze

Dawno zaplanowana akcja marketingowa czy spontan?

Dokumenty wykazały, że sprzedaż około jednej piątej akcji została dokonana w oparciu o wcześniej ustalony plan handlowy ustanowiony we wrześniu, na długo przed weekendowymi postami w mediach społecznościowych Muska o sprzedaży części jego akcji.

Jednak dokumenty regulacyjne wykazały również, że sprzedaż pozostałych akcji nie została zaplanowana.

Przypomnijmy, że w sobotę Elon Musk opublikował ankietę na Twitterze, prosząc swoich zwolenników o głosowanie, czy powinien sprzedać część swoich udziałów w Tesli, aby spełnić swoje zobowiązania podatkowe.

W ostatnim czasie wiele robi się z niezrealizowanych zysków będących sposobem na uniknięcie podatków, więc proponuję sprzedaż 10% moich akcji Tesli.

– napisał na Twitterze.

Będę przestrzegał wyników tego sondażu, niezależnie od tego, co się stanie.

– dodał.

Plebiscyt przyciągnął ponad 3,5 mln głosów, z czego prawie 58% głosowało za sprzedażą akcji. Miliarder musiał się zastosować do wyników, tak jak obiecał.

Była to jego pierwsza sprzedaż akcji od 2016 roku, kiedy to ostatnio skorzystał z opcji na akcje. W tym czasie sprzedał również część akcji, aby pokryć podatek dochodowy w wysokości blisko 600 milionów dolarów.

Elon Musk jest najbogatszą osobą na świecie, z majątkiem osobistym szacowanym na ponad 280 miliardów dolarów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close