Business lifestyleGospodarkaInwestycjeMotoryzacjaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTransportZdrowie i medycyna

Uber pozwany przez USA za obciążanie osób niepełnosprawnych

Uber pozwany przez Departament Sprawiedliwości

Uber pozwany przez Departament Sprawiedliwości

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) pozywa aplikację Uber w związku z zarzutami, że zawyża opłaty od osób niepełnosprawnych.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że opłaty za „czas oczekiwania” Ubera dyskryminują pasażerów niepełnosprawnych, którzy potrzebują więcej niż dwóch minut, aby dostać się do samochodu.

Mówi, że Uber musi przestrzegać amerykańskiej ustawy o niepełnosprawności (ADA).

Jednak Uber powiedział, że opłaty za czas oczekiwania nie miały dotyczyć niepełnosprawnych pasażerów i że zwracają im opłaty.

Opłaty za oczekiwanie

Kristen Clarke, prokurator generalny Departamentu Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości, powiedziała, że ​​pozew ma na celu wysłanie „potężnego komunikatu, że Uber nie może karać pasażerów niepełnosprawnych tylko dlatego, że potrzebują więcej czasu na wejście do samochodu”.

Uber i inne firmy świadczące usługi transportowe „muszą zapewnić równy dostęp wszystkim osobom, w tym niepełnosprawnym” – dodała.

Jednak Uber powiedział, że nie zgodził się z tym, że jego polityka naruszała ADA. Rzecznik powiedział, że firma prowadziła rozmowy z DoJ przed „zaskakującym i rozczarowującym” procesem.

Rzecznik dodał, że Uber ma politykę zwrotu opłat za czas oczekiwania, niepełnosprawnym pasażerom za każdym razem, gdy powiadomili firmę, że zostali obciążeni, powiedział rzecznik.

Po ostatniej zmianie w zeszłym tygodniu, teraz każdy kierowca, który poświadczy, że jest wyłączony, zostanie automatycznie zniesiony z opłat.

– dodał.

UOKiK sprawdzi aplikacje do zamawiania jedzonka firm Glovo i Uber Eats

Problemy niepełnosprawności Ubera

Uber rozpoczął pobieranie opłat od pasażerów za czas oczekiwania kierowców w 2016 roku.

Firma twierdzi, że pasażerowie są obciążani średnio mniej niż 60 centami, a przejazdy dla osób na wózkach inwalidzkich lub przejazdy Uber Assist nie mają domyślnie żadnych opłat za czas oczekiwania.

To nie pierwszy raz, kiedy Uber znalazł się w trudnej sytuacji z powodu problemów z niepełnosprawnością.

W kwietniu nakazano zapłacić niewidomej kobiecie w San Francisco 1,1 miliona dolarów po tym, jak 14 razy odmówiono jej przejazdu. W Wielkiej Brytanii medalista paraolimpijski Jack Hunter-Spivey powiedział we wrześniu, że Uber i inni taksówkarze regularnie odjeżdżali, gdy zobaczyli, że jest na wózku inwalidzkim .

Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez University of Tennessee wykazało, że osoba niepełnosprawna w USA potrzebuje o 28% więcej dochodu, aby osiągnąć ten sam standard życia, co osoba pełnosprawna.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close