GospodarkaHandelNaukaPaństwoPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

AstraZeneca chce zacząć czerpać zyski ze szczepionki na Covid

AstraZeneca chce zarabiać

AstraZeneca zaczęła odchodzić od dostarczania swojej szczepionki przeciw Covid-19 do krajów na zasadzie non-profit. Gigant medyczny podpisał szereg umów na zysk na przyszły rok i spodziewa się, że uzyska skromny dochód ze szczepionki. Firma powiedziała wcześniej, że zacznie zarabiać na szczepionce dopiero wtedy, gdy Covid-19 nie będzie już pandemią. Jej dyrektor naczelny Pascal Soriot powiedział, że choroba staje się endemiczna.

Szczepionka będzie nadal dostarczana na zasadach non-profit do biedniejszych krajów. Soriot powiedział wcześniej:

Zdecydowaliśmy się dostarczać ją bez zysku, ponieważ naszym najwyższym priorytetem była ochrona zdrowia na świecie.

Powiedział, że „absolutnie nie żałuje”, że nie osiągnął zysku, gdy robili to konkurenci, mimo że miał do czynienia z krytyką polityczną w różnych krajach. Powiedział, że szczepionka, która została opracowana na Uniwersytecie Oksfordzkim, uratowała milion istnień ludzkich na całym świecie.

Absolutnie tego nie żałuję. Jako firma jesteśmy dumni z wpływu, jaki wywarliśmy – uratowaliśmy miliony ludzi. Zespół AstraZeneca nadal wykonuje znakomitą pracę.

– powiedział Soriot.

Powiedział, że podpisane umowy są na przyszły rok, dodając:

Wirus staje się endemiczny, co oznacza, że ​​musimy nauczyć się z nim żyć. Zaczęliśmy to, aby pomóc, ale powiedzieliśmy, że przejdziemy [do zarabiania na szczepionce]. To nie jest coś, co postrzegamy jako ogromny zysk.

– powiedział.

Dyrektor naczelny AstraZeneca powiedział, że kraje będą miały zróżnicowane ceny, aby upewnić się, że szczepionka jest przystępna cenowo.

Dom publiczny w Wiedniu za darmo… dla zaszczepionych na COVID-19

Po kosztach

Do końca roku AstraZeneca spodziewa się dostarczyć 250 milionów dawek swojej szczepionki do programu Covax dla krajów rozwijających się. Inni producenci szczepionek, w tym Pfizer i Moderna, czerpią zyski ze swoich szczepionek.

Normalna marża zysku w przemyśle farmaceutycznym wynosi około 20%, ale Soriot powiedział, że AstraZeneca, która pobiera około 5 dolarów za dawkę szczepionki po cenie kosztów, nie przyniesie tak dużych zysków.

Jednak Nick Dearden, dyrektor grupy kampanii Global Justice Now, powiedział, że decyzja AstraZeneca o rozpoczęciu czerpania zysków ze szczepionki podczas trwającej pandemii koronawirusa „pokazuje całkowitą głupotę oddawania finansowanej ze środków publicznych nauki wielkiej farmie”.

Ten moment zawsze miał nadejść – i właśnie dlatego eksperci ds. Zdrowia publicznego zażądali zrzeczenia się praw własności intelektualnej dotyczących szczepionek Covid-19.

– powiedział.

Do końca września firma AstraZeneca i jej podlicencjobiorcy dostarczyli 1,5 miliarda dawek. Firma odnotowała przychody w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku w wysokości 25,4 miliarda dolarów, ale stwierdziła, że ​​jej ogólna marża zysku spadła, głównie z powodu dostarczenia szczepionki Covid-19 po kosztach.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close