GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Austriacy zmierzają do lockdownu dla nieszczepionych

Austriacy wprowadzą lockdown

Austria odnotowała w czwartek prawie 12 000 nowych przypadków COVID, najwięcej jak dotąd. Austriacy są kilka dni od pierwszego zamknięcia dla każdego, kto nie jest w pełni zaszczepiony, po tym, jak w całym kraju odnotowano rekordowe infekcje.

Prowincja Górna Austria wprowadzi ograniczenia od poniedziałku, jeśli uzyska zgodę rządu federalnego. Salzburg również planuje nowe środki.

Kanclerz Alexander Schallenberg powiedział, że narodowa blokada dla nieszczepionych jest „prawdopodobnie nieunikniona”. Powiedział, że dwie trzecie ludzi nie powinno cierpieć, ponieważ inni się wahają.

Dom publiczny w Wiedniu za darmo… dla zaszczepionych na COVID-19

Rekord zakażeń, mało szczepień

Górna Austria, która graniczy z Niemcami i Republiką Czeską i liczy 1,5 miliona mieszkańców, ma najwyższy w kraju poziom zarażenia i najniższy wskaźnik szczepień.

W skali kraju w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano rekordową liczbę 11 975 zakażeń Covid-19, a austriacka komisja koronawirusowa ostrzegła przed zagrożeniem, które „należy traktować poważnie”.

Co będzie oznaczać zablokowanie dla nieszczepionych? Austria zakazała już niezaszczepionym chodzenia do restauracji, kin, wyciągów narciarskich i salonów fryzjerskich, ale w Górnej Austrii sytuacja stanie się jeszcze trudniejsza.

Prowincja wprowadza blokadę dla nieszczepionych. Kanclerz mówi, że oznacza to, że Austriacy, którzy nie zostalu zaszczepieni, nie będą mogli wyjść z domu, chyba że z ważnych powodów, takich jak pójście do pracy, kupowanie jedzenia lub ćwiczenia.

Krytycy twierdzą, że zablokowanie będzie bardzo trudne do wyegzekwowania. Jeśli infekcje będą nadal rosły, władze twierdzą, że blokady dla nieszczepionych mogą zostać wprowadzone w innych obszarach. Skrajnie prawicowa opozycyjna Partia Wolności prowadzi kampanię na platformie sceptycyzmu wobec szczepionek, przesłanie, które znalazło uznanie u wielu Austriaków.

Sytuacja jest zła

Siedmiodniowy wskaźnik zapadalności w Austrii jest znacznie wyższy niż w sąsiednich Niemczech, gdzie minister zdrowia Jens Spahn ostrzegł niedawno przed pandemią nieszczepionych.

W czwartek Niemcy po raz pierwszy odnotowały ponad 50 000 codziennych infekcji. Odsetek szczepień 67,3% w Niemczech jest wyższy niż w Austrii, ale niewiele.

Od poniedziałku osoby nieszczepione będą miały zakaz wstępu do restauracji, hoteli, kin i teatrów w Brandenburgii na mocy zasady „2G” ograniczającej dostęp do osób, które zostały zaszczepione lub są ozdrowieńcami.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close