HandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Joe Biden zaostrza ograniczenia dla Huawei i ZTE

Ograniczenia dla Huawei i ZTE zaostrzone

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę, która uniemożliwia firmom uznanym za zagrożenie bezpieczeństwa, otrzymywanie nowych licencji na sprzęt telekomunikacyjny. Ustawa o bezpiecznym sprzęcie mówi, że Federalna Komisja Łączności (FCC) nie powinna już przeglądać wniosków od takich firm. Oznacza to, że sprzęt Huawei, ZTE i trzech innych chińskich firm nie może być używany w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych. Wszyscy senatorowie, demokraci i republikanie, zatwierdzili ustawę. Senat przegłosował ją jednogłośnie 28 października, po przejściu przez Izbę Reprezentantów 420 głosami za i tylko czterema przeciw.

W marcu FCC poinformowała, że ​​zidentyfikowała pięć chińskich firm, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego na mocy ustawy z 2019 r. mającej na celu ochronę amerykańskich sieci komunikacyjnych. Wymieniła Huawei i ZTE, a także Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co i Zhejiang Dahua Technology Co. Jednak FCC nie było zobowiązane do odrzucenia wniosków firm do wykorzystania w sieciach amerykańskich.

Komisarz FCC Brendan Carr powiedział, że od 2018 r. regulator zatwierdził ponad 3000 wniosków od Huawei. Powiedział, że ustawa o bezpiecznym sprzęcie „pomoże zapewnić, że niezabezpieczony sprzęt firm takich jak Huawei i ZTE nie będzie już mógł być wprowadzany do amerykańskich sieci komunikacyjnych”.

Chiny odrzucają raport wywiadu USA na temat pochodzenia Covid

Chiny krytykują represje

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Waszyngton cofnął amerykańską licencję jednej z największych chińskich firm telekomunikacyjnych, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. China Telecom musi zaprzestać świadczenia usług w USA w ciągu 60 dni. Urzędnicy stwierdzili, że kontrola chińskiego rządu nad firmą dała jej możliwość „dostępu, przechowywania, zakłócania i/lub niewłaściwego kierowania amerykańską komunikacją”. To z kolei może pozwolić mu „zaangażować się w szpiegostwo i inne szkodliwe działania przeciwko USA”. China Telecom, który od prawie 20 lat świadczy usługi telekomunikacyjne w USA, nazwał tę decyzję „rozczarowującą”.

Stany Zjednoczone, bez żadnych dowodów, nadal nadużywają bezpieczeństwa narodowego i władzy państwowej, by tłumić chińskie firmy.

– powiedział w czerwcu Zhao Lijian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

FCC zaproponowała również nowe zasady, które pozwolą mu cofnąć już przyznane licencje. Oczekuje się, że prezydent Biden i chiński przywódca Xi Jinping odbędą wirtualne spotkanie w przyszłym tygodniu.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close