Biznesowi celebryciBusiness lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaInwestycjePrawoPrzemysłŚwiat

Toshiba potwierdził plany podzielenia na trzy odrębne biznesy

Toshiba podzieli się na trzy firmy

Japoński konglomerat Toshiba potwierdził plany podzielenia firmy na trzy odrębne biznesy. Toshiba powiedział, że trzy firmy skupią się na infrastrukturze, półprzewodnikach i urządzeniach. Od czasu skandalu księgowego w 2015 roku firma znajduje się pod rosnącą presją ze strony aktywnych inwestorów, aby wprowadzić zmiany. W tym tygodniu amerykański gigant General Electric ogłosił podobną strategię, która doprowadzi do rozpadu historycznej firmy.

Zgodnie z planem Toshiba wydzieli dwa podstawowe rodzaje działalności — jednostkę energetyczną i infrastrukturalną oraz działalność związaną z urządzeniami i pamięciami masowymi. Po pozbyciu się tych dwóch firm, Toshiba będzie nadal posiadać 40,6% udziałów w producencie układów pamięci Kioxia, a także w innych aktywach. Przewiduje zakończenie reorganizacji do drugiej połowy 2023 roku.

Posunięcie to ma na celu podwyższenie wycen giełdowych różnych przedsiębiorstw Toshiby pod presją ze strony akcjonariuszy. Jednak niektórzy analitycy są zaniepokojeni harmonogramem zmian.

Posunięcie jest we właściwym kierunku, ale wydaje się powolne. 2023 to długa droga i nie jesteśmy pewni, co jeszcze zmieni się od teraz do tego czasu

– powiedział Atul Goyal z banku inwestycyjnego Jefferies, który wolałby, aby harmonogram wynosił od trzech do sześciu miesięcy.

Colonial Pipeline zapłaciło hakerom 5 milionów dolarów po cyberataku

Trudne czasy Toshiby

Toshiba jest jedną z najstarszych i największych japońskich firm, z oddziałami obejmującymi różne dziedziny, od elektroniki domowej po elektrownie jądrowe. Jednak firma stanęła w obliczu bolesnych zmian w ostatnich latach, ponieważ uporała się ze skutkami skandalu księgowego i ogromnymi stratami związanymi z amerykańską jednostką jądrową.

W 2015 r. ówczesny dyrektor generalny i prezes Hisao Tanaka zrezygnował po tym, jak Toshiba powiedział, że zawyżył swoje zyski o ponad miliard dolarów. W kwietniu tego roku brytyjska grupa private equity CVC Capital Partners złożyła niezamówioną ofertę przejęcia Toshiby o wartości 20 mld dolarów. Tydzień później dyrektor generalny firmy Nobuaki Kurumatani zrezygnował z powodu kontrowersji związanych z ofertą.

Toshiba następnie odrzucił ofertę CVC, co rozgniewało niektórych aktywistów akcjonariuszy. W czerwcu bunt udziałowców spowodował, że przewodniczący Osamu Nagayama został usunięty ze stanowiska.

Toshiba powstała w latach 70. XIX wieku i przez dziesięciolecia po drugiej wojnie światowej była symbolem ożywienia gospodarczego Japonii i przemysłu zaawansowanych technologii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close