EnergetykaHandelInwestycjeKultura i sztukaOchrona środowiskaŚwiat

Shell planuje przenieść siedzibę do Wielkiej Brytanii

Shell się przenosi

Royal Dutch Shell ogłosił plan przeniesienia swojej siedziby do Wielkiej Brytanii w ramach propozycji uproszczenia struktury firmy. Gigant naftowy poprosi akcjonariuszy o głosowanie w sprawie przeniesienia swojej rezydencji podatkowej z Holandii do Wielkiej Brytanii. Chce również zrezygnować z podwójnej struktury akcji na rzecz jednej klasy akcji, aby zwiększyć “szybkość i elastyczność” wypłat dla akcjonariuszy.

Dyrektor generalny Shell, Ben van Beurden, przeniesie się do Wielkiej Brytanii. Przeniesie się również dyrektor finansowy firmy, Jessica Uhl, oraz siedmiu innych pracowników wyższego szczebla. Sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng z zadowoleniem przyjął zapowiedź Shella, pisząc na Twitterze, że jest to “wyraźne wotum zaufania dla brytyjskiej gospodarki”.

Rząd holenderski powiedział jednak, że jest “niemile zaskoczony” propozycją Shella. Stef Blok, minister spraw gospodarczych i klimatu, powiedział:

Prowadzimy dialog z kierownictwem Shell na temat konsekwencji tego planu dla miejsc pracy, kluczowych decyzji inwestycyjnych i zrównoważonego rozwoju.

Firma powiedziała:

Shell jest dumny ze swojego anglo-holenderskiego dziedzictwa i nadal będzie znaczącym pracodawcą z istotną obecnością w Holandii. Dział projektów i technologii, globalne wydobycie i zintegrowane przedsiębiorstwa gazowe oraz centrum energii odnawialnej pozostają zlokalizowane w Hadze.

Shell zapłaci 111 milionów dolarów za wyciek ropy w Nigerii

Czas na zmiany

Decyzja o uproszczeniu struktury Shell przychodzi po tym, jak Third Point, amerykański inwestor aktywistyczny, niedawno kupił udziały w firmie i zasugerował, że biznes powinien zostać podzielony na dwie firmy. Third Point poinformował w liście, że Shell powinien podzielić się na “kilka samodzielnych spółek”, z których jedna będzie prowadzić działalność w zakresie ropy i gazu, a druga będzie zajmować się energią odnawialną.

W wywiadzie Ben van Beurden odrzucił propozycję Third Point. Powiedział, że podczas gdy Shell może przejść do zerowej emisji netto do 2050 roku, przejście na bardziej ekologiczną energię może być finansowane tylko przez ropę i gaz.

Na początku tego roku sąd w Holandii orzekł, że do 2030 roku Shell musi ograniczyć emisję CO2 o 45% w porównaniu z poziomem z 2019 roku. Decyzja ma zastosowanie tylko w Holandii, a firma zapowiedziała, że będzie się odwoływać od tego wyroku.
Rezygnacja z nazwy “Royal Dutch

Shell jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii i ma holenderską rezydencję podatkową – jak również podwójną strukturę akcji – od 2005 roku. Zmiany oznaczają również, że firma zrezygnuje z nazwy “Royal Dutch” i zostanie przemianowana na Shell. Ten element pochodzi z 1890 r., kiedy to utworzono Royal Dutch Petroleum Company. Firma ta połączyła się z brytyjską Shell Transport and Trading Company w 1907 roku.

Noszenie oznaczenia Royal było źródłem ogromnej dumy i honoru dla Shell przez ponad 130 lat. Jednak firma przewiduje, że po wprowadzeniu proponowanej zmiany nie będzie już spełniać warunków do posługiwania się tym oznaczeniem.

– przekazała firma.

Uproszczona struktura

Shell powiedział, że uproszczona struktura akcji oznacza, że będzie w stanie “przyspieszyć” dystrybucję wśród akcjonariuszy poprzez, na przykład, skup akcji. Spółka ogłosiła w lipcu skup akcji własnych o wartości 2 mld dolarów i rozdzieli dodatkowe 7 mld dolarów ze sprzedaży swojego pola naftowego Permian Basin w USA.

Pomijając fakt, że akcje nie będą już oznaczone jako ‘Royal’, to nowe ujednolicenie nie zmieni wiele dla inwestorów.

– powiedziała Laura Hoy, analityk Hargreaves Lansdown.

Długoterminowy wzrost Shell nadal w dużej mierze zależy od cen ropy. Jak na razie, wysokie ceny ropy naftowej utrzymują kasę koncernu na wysokim poziomie. Podejrzewamy jednak, że wraz z nieuchronną zmianą w kierunku bardziej zrównoważonej energii, konieczność inwestowania w bardziej ekologiczne działania będzie ograniczać to, co grupa może przekazać akcjonariuszom.

– dodała.

Akcje Shell wzrosły o 2,1% do 16,77 funtów w poniedziałek rano. Spółka podała, że jej akcje będą nadal notowane w Amsterdamie, Londynie i Nowym Jorku. Akcjonariusze będą głosować nad propozycjami na spotkaniu w dniu 10 grudnia.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close